Německo

Středověké městečko

srp 04 2015

Mezi nejzachovalejší středověká města v Evropě se řadí bavorské město Rothenburg ob der Tauber, které se nachází nedaleko Norimberka.


Nádherná atmosféra středověku
Kdo má rád středověk a středověké stavby, ten by měl zavítat do malebného bavorského města Rothenburg ob der Tauber, které bylo založeno už ve 12. století. Středověký charakter města se zachoval až do dnešních dnů, takže město stále obepínají kamenné hradby, gotické kostely a štítové domy.

DSC03621

Středověký Rothenburg foto Černý tulipán


Památky města
Mezi nejzachovalejší části města patří Rödertor, což je část starých městských hradeb z pozdního 14. století. Když projdete těmito hradbami, dostanete se na ulici Rödergasse, která vás zavedete až na hlavní náměstí Markt Platz, kde stojí pozoruhodná radnice, která je směsicí gotiky, renesance a baroka. Hlavním magnetem středověkého města je však velký gotický chrám St. Jakobs Kirche, který byl postaven v letech 1373 až 1464. V kostele spatříte především překrásný hlavní oltář od Friedricha Herlina a barevné vitráže gotických oken.


Muzea
V Rothenburgu ob der Tauber můžete navštívit Reichsstadtmuseum a Mittelalterliches Kriminalmuseum. Reichsstadtmuseum sídlí v bývalém dominikánském klášteře, ve kterém se mimo jiné dochovala klášterní kuchyně, která je nejstarší dochovanou kuchyní na území Německa. Muzeum je jinak věnované pestrým dějinám města. Mittelalterliches Kriminalmuseum pro změnu skrývá rozmanité mučicí nástroje, které jsou pouze pro otrlé povahy.

DSC03622

Středověký Rothenburg foto Černý tulipán


Krásný pohled na středověké město
Pokud chcete mít panoramatický pohled na město, navštivte hradní zahrady (Burggarten), do kterých se dostanete branou Burgtor. Zahrada se rozprostírá na místech, kde v minulosti stál mohutný hrad Štaufů. Ze zahrady je nyní strhující výhled na středověké město a malebné říční údolí. Ze zahrady si pak můžete město obejít kolem kamenných hradeb, kterých je kolem města opravdu hodně. Za pozornost stojí například hradba Galgentor, kde se ve středověku nacházelo popraviště.