Německo

Hofkirche v Drážďanech

čen 02 2015

Dalším významným kostelem saských Drážďan je Hofkirche, který byl během druhé světové války rovněž velmi vážně poničen. Hofkirche se však dočkal pečlivé rekonstrukce už v roce 1965.


Hofkirche byl poškozen bombardováním
Velkolepý kostel Hofkirche doplatil jako téměř všechny budovy ve městě na bombardování Drážďan na konci druhé světové války. Kostel byl rovněž velmi významně poničen, takže z velké části musel být znovu z gruntu opraven. K velké a nákladně opravě došlo dvacet let po válce, tedy v roce 1965. Od té doby je opět hlavní dominantou města a velkým tahákem všech turistů. Kostel Hofkirche najdete hned vedle známého Augustova mostu.

Pixmac000061160591

Hofkirche v dálce foto Pixmac


Katolický svatostánek
Kostel je také jediným významnějším katolickým svatostánkem v jinak v převážně evangelickém městě Drážďany. Kostel Hofkirche byl vybudován v polovině 18. století jako privátní královský kostel. Z tohoto důvodu zde leží těla čtyřiceti osmi saských panovníků. Tento kostel se může také pyšnit tím, že se jedná o vůbec největší kostel na území celého Saska. Za stavbou kostela stojí saský kurfiřt August Silný. Stavba katolického chrámu však byla vybudována zejména z mocenských důvodů, protože August Silný rovněž aspiroval na královský trůn v sousedním Polsku, které bylo katolické. Z tohoto prostého důvodu nechal postavit katolický kostel rovněž v Drážďanech, který by mohl jako katolicky věřící pravidelně se svou rodinou navštěvovat.

Pixmac000061160613

Drážďany v zimě foto Pixmac


Královský kostel Wettinů
Chrám Hofkirche byl v minulosti propojen pomocí mostu s významným královským sídlem Wettinů, což bylo sídlo panovnického rodu. Bazilikou se však chrám stal teprve v roce 1980. Chrám Hofkirche je v současné době otevřen široké veřejnosti. Vstup do chrámu je zcela zdarma. Kostel má také z náměstí Theaterplatz bezbariérový přístup. Ke kostelu dojedete tramvají 4, 8 a 9 a vystoupíte na zastávce Theaterplatz. Nejzajímavější části kostela je impozantní střecha, na které je celkem sedmdesát osm soch. Uvnitř kostela pak stojí za pozornost nádherné sarkofágy Wettinů včetně ozdobné schránky se srdcem Augusta Silného.