Německo

Frauenkirche v Drážďanech

kvě 20 2015

Frauenkirche je nádherný evangelický chrám, který byl v roce 2005 znovu postaven v samotném centru saských Drážďan. Znovu postavený barokní skvost najdete na náměstí Neumarkt.


Smutná historie kostela
Kostel Frauenkirche je spojen s velmi pohnutou minulostí Drážďan, které byly na konci druhé světové války srovnány se zemí. Barokní chrám Panny Marie nebyl rovněž ušetřen, takže byl totálně zničen.

Pixmac000061161475

Frauenkirche foto Pixmac


Pojďme si však povědět něco o vzniku kostela. Kostel se začal stavět roku 1726. Celá stavba proběhla podle návrhu německého stavitele George Bähra, který byl mistrem v barokním stavitelství. George Bähr se však dostavby kostela nikdy nedočkal. Po jeho smrti se však našli následovníci, kteří kostel zdárně dokončili. Na svou dobu šlo o barokní skvost. Zvláště pozoruhodná byla zvonovitá střecha, která výrazným způsobem obohatila vzhled kosmopolitních Drážďan. Během druhé světové války se baroknímu skvostu nic nestalo, zkáza přišla až ke konci této hrůzné války, kdy Spojenecké letectvo zaútočilo na saskou metropoli. Psal se tehdy 13. únor roku 1945 a Drážďany se ocitly na pokraji zkázy, protože bylo ze vzduchu zasypáno velkým množstvím smrtících bomb. Z barokního skvostu zbyly pouze ruiny. Kostel však kupodivu drtivý nálet ustál, jeho statika však byla natolik oslabena, že kostel po dvou dnech nevydržel a sesul se.

Pixmac000061161223

Frauenkirche foto Pixmac


Úspěšná rekonstrukce
Velká rekonstrukce byla nakonec zdárně dokončena a kostel byl slavnostně otevřen roku 2005. Frauenkirche se tak stal symbolem poválečné obnovy poraženého Německa, které se po roce 1990 znovu sjednotilo. Frauenkirche je znovu přístupný a ročně láká tisíce návštěvníků Drážďan. Kostel je přístupný zevnitř, ale k dispozici jsou zde rovněž velmi atraktivní vyhlídkové terasy, které jsou přístupné moderním výtahem. Z kopule chrámu je například nádherný výhled na město. Pokud budete chtít Frauenkirche navštívit, připravte si 8 euro, což je cena dospělé vstupenky, studentská a seniorská vstupenka bude stát 5 euro. Samotný vstup do kostela je však zdarma. V útrobách kostela se také velmi často pořádají koncerty barokní hudby, kde se povětšinou hrají skladby Sebastiana Bacha.