Německo

Věčný trabant

dub 23 2014

Trabant neodmyslitelně patří k Německé demokratické republice. Německá demokratická republika však už nějaký ten pátek neexistuje, nicméně trabant přežil i pád Berlínské zdi. V Berlíně můžete tento plastový automobil uvidět v mnoha variantách a podobách.


Trabant je bezesporu kultovní auto. O tom Němci dobře ví, takže trabant je dobrým turistickým lákadlem, který láká především generaci, která zažila komunistický režim. Vždyť v sedmdesátým a osmdesátých letech minulého století byl trabant v komunistickém bloku vidět na každém kroku. V Německé demokratické republice pak trabant vlastnila každá druhá rodina, takže nostalgie po tomto unikátním automobilu je stále velká.

PA160185

Trabant je v Berlíně všude foto Černý tulipán


V Berlíně potkáte trabanty opravdu v různých podobách. V obchodech se suvenýry je pochopitelně trabant k sehnání jako angličák nebo na hrnečku či tričku. Bílý trabant však rovněž nechybí na zbytku Berlínské zdi, kterou najdete na břehu berlínské řeky Sprévy. Když zabloudíte do nějakého berlínského knihkupectví, tak zde také na beton narazíte na desítky knih, které se věnují tomuto vozítku. V Berlíně je také agentury Trabi Safari, která turistům a zákazníkům z celého světa nabízí projížďku trabantem po berlínských ulicích. O to ještě není vše, v loňském roce bylo v Berlíně otevřeno zajímavé muzeum, které se nostalgicky věnuje věcem a artefaktům z doby komunistické éry, kde trabant pochopitelně nesmí chybět.

PA140053

Trabant na Berlínské zdi foto Černý tulipán


V tomto novém muzeu se například můžete dozvědět, že první trabant spatřil světlo světa už v roce 1957. Prvním typem byl vůz s označením P-50. Tento vůz se komunistickým prominentům líbil, takže sériová výroba trabantů začala hned v roce 1958. Trabanty se začaly montovat v Cvikovské automobilce Sachsenring. Na model P-50 pak konstruktéři z Cvikova navázali a postupně byly na trh uvedeny další modely: P-70 nebo Trabant 601. Od roku 1958 až do roku 1990 bylo vyrobeno více než tři miliónů trabantů, což je úctyhodné číslo. Poslední trabant, který byl vyroben, byl Trabant 601. Tento poslední trabant sjel z montážní linky 25. července roku 1990. Pro nostalgiky však můžeme doporučit návštěvu Berlína, kde se s trabanty setkáte opravdu v různých variantách, protože toto „papundeklové" vozítko je věčné.