Německo

Zajímavosti Berlína X.

srp 18 2013

V našem seriálu o zajímavostech Berlína se dneska naposledy podíváme na pamětní kostel císaře Viléma I., který byl na konci druhé světové války téměř zničen. Z kostela zbyla jenom věž, ke které byla v šedesátých letech přistavena novostavba, která působí velmi kontrastním dojmem ke staré stavbě kostela.


Dějiny původního kostela
Původní pamětní kostel císaře Viléma I. byl vybudován v 19. století. Kostel byl postaven v okázalém novorománském slohu, který měl být krásnou ozdobou nově se rozvíjející čtvrti. Kostel byl na svou dobu opravdu honosný, neboť měl čtyři velké a mohutné věže. Z těchto čtyř věží se dneska zachovala pouze jedna, ostatní vzaly za své během druhé světové války, kdy byl kostel velmi vážně poškozen. Po druhé světové války se nakonec Berlín rozhodl pro uchování ruin poničeného kostela. Ruiny poničeného kostela měly být pro všechny návštěvníky Berlína výmluvným symbolem válečných útrap a hrůz druhé světové války.

PA160158

 

Pamětní kostel Viléma I. foto Černý tulipán

Nová přístavba
Berlínská radnice dospěla časem k názoru, že k ruinám pamětního kostela císaře Viléma I. by měly být přistaveny moderní přístavby. Celá stavební akce se realizovala v letech 1957 až 1963. V té době byly postaveny dvě další moderní budovy. Vítězem celého návrhu se stal německý architekt Egon Eiermann, který pro tento účel navrhl zcela moderní sakrální architekturu. Atypický tvar těchto dvou staveb se neobešel bez ironických přezdívek. Nakonec zdomácněla přezdívka „rtěnka a pudřenka", kterou obyvatelé Berlína pro tyto dva objekty nejčastější používají.
První sakrální budova má podobu osmiúhelníku a jedná se o kostel, ve kterém se pořádají bohoslužby. Moderní interiér je tvořen odvážnými skleněnými mozaikami, které mají sytě modrou barvu. I když je kostel zvenku šedivý a velmi nenápadný, ve vnitř má své osobité kouzlo. Druhá budova má pro změnu tvar šestiúhelníku a slouží jako zvonice. Ruiny starého kostela byly pak náležitě upraveny jako památník. Všechny tři části kostela jsou večer krásně nasvícené, takže doporučujeme tuto berlínskou památku také navštívit v pozdních večerních hodinách.

PA160160

Vnitřek pamětního kostela Viléma I. foto Černý tulipán


Praktické informace
Vstup do kostela je zcela zdarma. Kostel je otevřený každý den od 9 do 19 hodiny. Ke kostelu se nejlépe dostanete berlínským metrem. Ke kostelu jezdí línky U2 a U9. Nejbližší stanicí metra je Zoologischer Garten.

Devátý díl seriálu

První díl seriálu