Německo

Zajímavosti Berlína VI.

srp 12 2013

V našem seriálu o zajímavostech hlavního města Německa se podíváme na bývalý hraniční přechod Checkpoint Charlie, který patřil během studené války k nejznámějším hraničním přechodům rozděleného Berlína.


Zvláštnosti hraničního přechodu Checkpoint Charlie
Hraniční přechod Checkpoint Charlie byl v mnoha ohledech zvláštní. Pouze na tomto přechodu se totiž směli setkávat a přecházet z jedné části města do druhé novináři, diplomaté a obyvatelé jiné než německé národnosti. Vše bylo samozřejmě možné na speciální povolení, ta možnost tu však existovala a někteří této možnosti skutečně nejednou využili.
U přechodu Checkpoint Charlie bylo nejednou velmi rušno. Zhruba dva měsíce po dostavbě Berlínské zdi zde došlo k velmi vážnému a vypjatému konfliktu mezi sovětským a americkým sektorem. Oba státy zde totiž měly tanky, které najednou stály proti sobě ve vzdálenosti pouhých 200 metrů. Velká vojenská konfrontace byla na spadnutí, ale nakonec se vše vyřešilo diplomatickou cestou.

PA160169

Checkpoint Charlie foto Černý tulipán


Původ jména Charlie
Pojmenování hraničního přechodu bylo odvozeno od fonetické abecedy NATO, kde písmenko C je třetí v pořadí a Charlie je jeho kódovým slovem. V současné době se je na místě bývalého hraničního přechodu kopie původní tabule, která má nápis ve čtyřech světových jazycích. Nápis je napsán v angličtině, ruštině, němčině a francouzštině a všem připomíná, že zde byli hranice mezi americkým a sovětským sektorem.
Strážní budka, která u hraničního přechodu Checkpoint Charlie zůstala, je pouhou kopií první strážní budky, která zde byla postavena v roce 1961. Kolem strážní budky jsou stále vojáci s vlajkami okupačních jednotek, kteří však již nechrání hraniční pásmo, ale jsou turistickou atrakcí. Pokud jim dáte jedno euro, velmi rádi se s vámi vyfotí.

PA160171

Checkpoint Charlie foto Černý tulipán

Praktické informace
U hraničního přechodu Checkpoint Charlie se nachází zajímavé Museum Haus am Checkpoint Charlie, které láká návštěvníky svou rozsáhlou a velmi podrobnou dokumentaristickou sbírkou zaměřující se na osudy lidí, kteří se snažili emigrovat z Východního do Západního Berlína.
K hraničnímu přechodu Checkpoint Charlie se nejlépe dostanete berlínským metrem U6, stačí když vystoupíte na stanice Kochstrasse Metrobus. Otevírací doba Checkpoint Charlie je neomezená, takže zde můžete přijít kdykoliv. Museum Haus am Checkpoint Charlie je otevřeno denně od 9 do 22 hodin.

Pátý díl seriálu

Sedmý díl seriálu