Německo

Zajímavosti Berlína IV.

srp 02 2013

V našem seriálu o zajímavostech Berlína se podíváme na Pergamonské muzeum, které se nachází na takzvaném Muzejním ostrově, kde je v těsné blízkosti hned několik významných berlínských muzeí. Pergamonské muzeum opatruje především slavný Diův oltář, který byl nalezen v maloasijském městě Pergamon.


Pergamonské muzeum je velmi populární
Pergamonské muzeum je bezesporu nejnavštěvovanějším muzeem v hlavním městě Německa. Budova muzea pochází z let 1912 až 1930 a byla postavena v neoklasicistním stylu. Impozantní budova byla postavena podle plánů architektů Alfreda Messela a Ludwiga Hoffmana. Hlavním tahákem muzea je Pergamonský oltář, který pochází z dob druhého století před Kristem.

Pergamonský oltář
Pergamonský oltář nebo také Diův oltář nechal v letech 180 až 160 před Kristem vybudovat Eumenes II. na památku velkého vítězství nad Galy, kteří delší dobu ohrožovali maloasijské pobřeží. Šlo na svou dobu o velkou stavbu, vždyť obíhající bílý sokl celé stavby má na délku neuvěřitelných sto dvacet metrů. Nevšedním divadlem je pozorovat velké množství bojujících soch, které představují urputný zápas na život a na smrt. Svalnatá těla, rozcuchané vlasy a vousy, bojovníci v nadživotní velikosti, tohle všechno můžete detailně sledovat jak dlouho budete chtít. Pergamonský oltář byl německými archeology objeven v 19. století a následně byl v 462 bednách pečlivě dovezen do Německa.

PA130023

Pergamonské muzeum foto Černý tulipán

Další zajímavosti muzea
Mezi další skvosty velkého Pergamonského muzea patří i umění z dob slavné a bohaté Babylonské říše. K vidění je kupříkladu nádherná Ištařina brána, která byla zasvěcena bohyni plodnosti a války. Brána má tmavě modře glazované cihly, které jsou pokryty zvířecími motivy. Jedná se o věrnou rekonstrukci, která byla ve zdejším muzeu postavena ve třicátých letech minulého století. V muzeu dále uvidíte Trhovou bránu z Milétu či cenné sbírky islámského umění nebo značně rozsáhlé numizmatické sbírky.

Praktické informace
Pergamonské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodiny, pouze ve čtvrtek je muzeum otevřeno až do 20 hodiny. Vstupné do muzea činí 14 euro. Výhodou může být zakoupení takzvaného Museum Pass Berlin, což je lístek, který platí na tři dny a s tímto lístkem můžete navštívit celou řadu dalších berlínských muzeí. Museum Pass Berlin stojí v současné době 24 euro.

Třetí díl seriálu

Pátý díl seriálu