Německo

Zajímavosti Berlína II.

čec 22 2013

V našem seriálu o zajímavostech Berlína se dneska podíváme na budovu říšského sněmu, která je neodmyslitelným symbolem města nad Sprévou.


Dějiny budovy
Budova říšského sněmu Reichstagu byla od svého vzniku sídlem parlamentu Německé říše. Budova v novorenesančním stylu byla postavena v letech 1884 až 1894. Velkolepý projekt byl postaven podle architekta Paula Wallota. Budova sloužila svému účelu až do roku 1933, kdy byla úmyslně zapálena. Další velké poničení budovy proběhlo na konci druhé světové války, kdy byla budova vážně poškozena sovětskými vojáky.
Po druhé světové válce se budova ocitla na straně tehdejšího Západního Berlína, nicméně trvala celkem jedenáct let, než bylo učiněno rozhodnutí budovu opravit. K rekonstrukci budovy však došlo až v letech 1961 až 1964. Po rekonstrukci budovy však byla budovy využívaná pouze k výstavním a reprezentačním účelům. Teprve znovu po sjednocení Německa bylo rozhodnuto, že zde bude opět zasedat německý parlament. Po rozsáhlé rekonstrukci, která proběhla v letech 1995 až 1999, se budova říšského sněmu stalo opět nejdůležitější politickou budovou Německa. První zasedání Bundestagu zde proběhlo 19. dubna roku 1999.

PA130040

Reichstag foto Černý tulipán

Popis budovy
Budova říšského sněmu byla při poslední rekonstrukci obohacena o skleněnou kopuli, která byla na budově postavena podle návrhů architekta Normana Fosterse. V noci je skleněná budova krásně osvětlena a přes den je otevřena pro širokou veřejnost, neboť z této skleněné kopule je nádherný výhled na celý Berlín. Vstup do kopule je zdarma, jedinou nepříjemností jsou poměrně dlouhé fronty, takže na vstup do Bundestagu si vystojíte poměrně dlouhou dobu. Pokud však dlouhou frontu vystojíte a projdete bezpečnostní službou, dostanete se výtahem až na střechu Reichstagu, kde si také můžete zdarma půjčit audioprůvodce. Skleněná kopule dosahuje výšky 23,5 metrů a v průměru má 38 metrů. Na vnitřní straně kopule vedou rampy, které slouží jako chodníky pro návštěvníky kopule. Chodník je dlouhý 230 metrů a široký 1,8 metrů.

PA150095

Kopule Reichstagu foto Černý tulipán

Zajímavosti říšského sněmu
Budova říšského sněmu je neustále obklopována turisty z celého světa, takže Reichstag je neustále středem pozornosti. V roce 1995 byla celá budova říšského sněmu obalena do pláště. Za tímto odvážným uměleckým počinem stál bulharský umělec Christo.

První díl seriálu

Třetí díl seriálu