Maďarsko

Osvědčený Balaton

úno 04 2015

Rozlehlému jezeru Balaton říkají někdy Maďaři „Budapešť na moři". Maďarsko pochopitelně moře nemá, ale Balaton ho dokáže spolehlivě nahradit.


Největší maďarské jezero
Balaton najdete v Dunajské rovině a je to suverénně největší sladkovodní jezero nejenom v Maďarsku, ale také ve střední Evropě. Celková rozloha jezera měří něco kolem 600 kilometrů čtverečních, takže název „Budapešť na moři" je oprávněný. Balaton je tedy v Maďarsku osvědčený pojem, protože je po hlavním městě nejnavštěvovanější maďarskou lokalitou.

P1010016 kopie

Balaton foto Černý tulipán


Příjemné teplota vody
Balaton není příliš hluboké jezero, takže voda v letních měsících je příjemně teplá. Teplota vody v letních měsících zde dosahuje teploty okolo sympatických 27 stupňů. Jezero je vhodné zejména na koupání s dětmi, u břehu je voda opravdu mělká a do vzdálenosti pěti set metrů nepřekračuje hloubku dvou metrů. Navíc je rozlehlá plocha Balatonu ideální pro různé druhy vodních sportů. Kolem jezera jsou pak četné cyklostezky pro nenáročnou cykloturistiku. Nejznámější pláže jsou na severní i jižní straně pobřeží. Mezi nejznámější patří letoviska Fonyód, Siófok, Balatonföldvár, Badacsony a Balatonfüred.

P1010014

Balaton foto Černý tulipán


Nejznámější letoviska u Balatonu
Mezi přední letovisko na Balatonu patří město Siófok, které najdete na jižním břehu jezera. Hlavní turistickou atrakcí města je čtyřicet dva metrů vysoká vodárenská věž, ze které je úžasný výhled na Balaton i celý zdejší kraj.
Na jihu ještě najdete letovisko Balatonföldvár, které se může pochlubit lázněmi a nádhernou vilovou čtvrtí. Jedná se o jedno z nejrušnějších středisek na Balatonu, protože je zde hustá síť zábavních podniků, barů, diskoték a heren.
Dalším letoviskem na jihu Balatonu je Fonyód, které můžeme doporučit pro vyznavače opalování, protože Fonyód má zřejmě nejpěknější pláže na Balatonu. V letovisku je rovněž přístav, ze kterého můžete například vyrazit do známé vinařské oblasti Badacsony.
Badacsony je dalším pěkným rekreačním střediskem, které ovšem leží už na severním pobřeží Balatonu. Je zde taktéž přístav. Badacsony navíc láká na skvělé víno a dobrou maďarskou kuchyni.
Posledním letoviskem, které si zde popíšeme je resort Balatonfüred, což jsou největší lázně na severním pobřeží Balatonu. Lázně se již léta specializují na efektivní léčbu srdce a krevního oběhu.