Maďarsko

Barokní město Pápa

zář 14 2014

Pápa je krásné historické a lázeňské město, které na mapě Maďarska najdete mezi Győrem a jezerem Balatonem.


Krátká historie města
Město Pápa bylo v minulosti velmi důležité a významné opevněné město. První zmínky o městě jsou z roku 1051. V 16. a 17. století bylo město pod osmanskou nadvládou, která skončila v roce 1683. Poté, co odešli Turci, bylo město zachváceno velkým požárem. Trvalo poměrně dlouhou dobu, než se Pápa znovu vzpamatovala. Období rozkvětu přišlo v 18. století, kdy bylo město znovu opraveno a vznikají zde nové barokní stavby. Za rozkvět vděčí město výstavbě dvaceti čtyř vodních mlýnů na místní řece Tapolca. Mlýny byly využívány zejména pro papírenský a textilní průmysl, který přinesl městu velké bohatství.

DSC01289

Kostel sv.Štěpána foto Černý tulipán


Historické památky
Pápa se může pochlubit především pěknými barokními památkami. Hlavní památkou města je barokní zámek Esterházyů, který byl postaven na konci 18. století. V nedávné době došlo k rozsáhlé rekonstrukci zámku, takže nyní celý zámecký areál září novotou. Budovu zámku s přilehlým parkem je možno navštívit.
Další významnou památkou města je mohutný kostel svatého Štěpána, který stojí na hlavním náměstí. Barokní kostel byl rovněž postaven v 18. století a je dílem architekta Jakaba Fellnera. Baroknímu kostelu dominují dvě vysoké věže, které mají věžní hodiny. Socha nad štítem velkého kostela pak znázorňuje prvního křesťanského mučedníka Štěpána.

DSC01301

Barokní zámek foto Černý tulipán


Termální lázně
Město Pápa rovněž disponuje kvalitními termálními lázněmi, které byly zmodernizované v roce 2003. Sympatické lázně jsou umístěné v rozsáhlé zámecké zahradě, kterou najdete zhruba deset minut pěšky od centra města. V termálních lázních jsou k dispozici dva sedací bazény s podvodními tryskami, které jsou naplněné léčivou termální vodou. Místní léčivá voda má teplotu 34 až 36 stupňů Celsia, takže lázně můžete navštívit i na jaře či na podzim. K dispozici je zde také moderní plavecký a dětský bazén. Děti se mohou těšit na velký tobogán a velké množství oblíbených skluzavek. Pro dámy můžeme doporučit návštěvu wellness centra. Pro ty, kteří mají v oblibě neustálý pohyb, mohou zde vyzkoušet vodní gymnastiku a spinning. V areálu lázní je také restaurace a kiosky s občerstvením. Hned vedle lázní je pak autokemp.