Maďarsko

Zámek Esterházyů

zář 03 2014

Nádherný zámek rodu Esterházyů najdete východním směrem od maďarského města Šopron. Od Šoproně se zámek nachází zhruba 27 kilometrů v obci Fertöd, která má něco málo přes 3400 obyvatel.


Dějiny zámku
Nedávno opravený zámek byl vystavěn na vysušené mokřině, kterou v 18. století vysušily místní nevolníci. Architektura a vzhled zámku se velmi podobá francouzskému zámku ve Versailles. Podoba se zámkem ve Versailles není čistě náhodná, protože při stavbě tohoto zámku se architekti chtěli skutečně popasovat se slavným zámkem ve Versailles. Ve své největší slávě byl život na tomto zámku velmi okázalý, protože šlechtický rod Esterházyů patřil mezi nejmocnější rody v Uhrách. Konaly se zde šlechtické zábavy, koncerty a plesy. V letech 1766 až 1790 zde dokonce pobýval slavný rakouský hudební skladatel Joseph Haydn, který zde složil velký počet svých symfonií a hudebních skladeb. Vedle toho zde také plodný Haydn složil deset oper. Na zámku se začalo bydlet okolo roku 1776. Pobyt šlechtické rodiny Esterházyů na zámku však neměl dlouhého trvání, protože již v roce 1790 se bohatá uherská šlechtická rodina přestěhovala do rakouského Eisenstadtu. Od té doby zámek chátral a upadal. Největší škody však zámek prodělal v období druhé světové války, kdy zámek sloužil jako lazaret pro ruské vojáky. Ruští vojáci zde bydleli až do pádu železné opony.

DSC01049

Zámek Esterházyů foto Černý tulipán


Zámek v současnosti
Po důkladné a nákladné opravě je zámek Esterházyů přístupný široké veřejnosti. Do původní nádhery byly opraveny četné pokoje a sály. Mezi nejatraktivnějšími sály patří především velký taneční sál. Velmi působivé jsou také přijímací salony, které jsou plné překrásného francouzského nábytku. Na své si zde také přijdou obdivovatelé benátského zrcadla a vlámských tapisérií.


Okolí zámku
Kolem zámku se nachází nádherná zahrada, která má neobarokní podobu. Neméně krásná je také vstupní brána do zámku, která je vyrobena z kovaného železa. Bránu tvoří mezisloupy, které jsou ověnčené rokokovými vázami.

DSC01055

Vstupní brána foto Černý tulipán


Významné akce na zámku
Každým rokem se na zámku pořádá Haydnův festival hudby. Na tomto prestižním festivalu se hraje převážně Haydnova komorní hudba. Většina koncertů se odehrává ve Velké síni a v přilehlých zahradách.