Itálie

12 nejhezčích památek Říma které musíte určitě navštívit

úno 21 2013

Řím je také znám jako Věčné město, patří mezi nejstarší města v Evropě a najdeme v něm nesčetné množství památek. Řím leží na řece Tibeře a je pojmenován podle svého legendárního zakladatele Romula, který jej podle pověstí vybudoval na 7 pahorcích.

Řím je moderní metropole s více než 3 miliony obyvatel, ale jeho centrum bylo uchráněno neuvážených modernizaci a zachovalo si svou tradiční podobu. Řím je městem památek a určitě byste měli navštívit alespoň ty nejdůležitější.

Koloseum a Konstantinův oblouk

Nejznámější památkou Říma je nepochybně aréna Koloseum, původně pojmenovaná Flaviánský amfiteátr. Koloseum nechal postavit císař Vespasian a dokončeno bylo roku 80. Aréna je oválného tvaru, má 4 poschodí o výšce 50 m a pojala až 50 tisíc diváků. Původnímu účelu sloužilo Koloseum až do počátku středověku, poté bylo využíváno pro různé účely. Vedle Kolosea se nachází zachovalý Konstantinův oblouk z roku 312, který dal postavit senát na počest císařova vítězství nad Maxenciem.

Další informace o Koloseu najdete zde

constantin oblouk 450

Konstantinův oblouk

Svatopetrské náměstí a bazilika Sv. Petra

V centru Říma se nachází miniaturní stát Vatikán, který je centrem katolické církve. Vatikán byl založen na jednom z římských pahorků, kde byl později mučen, popraven a pohřben Sv. Petr. Veřejně dostupné části Vatikánu dominuje Svatopetrské náměstí, které pojme až 400 tisíc lidí. Barokní náměstí od Berniniho je lemováno 284 sloupy a 140 sochami věřících, středu náměstí dominuje 25 m vysoký a 331 tun těžký obelisk. Z náměstí mohou návštěvníci pokračovat k bazilice Sv. Petra, která dostala dnešní podobu po radikální přestavbě původního kostela v průběhu 16. století. Poslední významné úpravy provedl na bazilice v 17. století Bernini. V chrámu lze obdivovat sochu Piety od Michelangela, Berniniho Kapli Nejsvětější svátosti a řadu dalších kaplí, oltářů a soch.

Další zajímavosti o náměstí SV. Petra najdete zde

Forum Romanum

Nedaleko Kolosea se nachází původní centrum antického Říma, kde původně probíhaly trhy a politická jednání. Forum Romanum zahrnovalo řadu chrámů, reprezentativních budov, soch a vítězných oblouků. Od 6. století ztratilo svou původní funkci a postupně upadalo, teprve v 19. století byla zahájena jeho ochrana díky archeologickému výzkumu. Dnešní dominantou jsou dva vítězné oblouky spojené původní římskou silnicí.

Pantheon

Nejlépa zachovaný chrám antického Říma pochází z roku 27 a podle pověstí zde Romulus vstoupil na nebesa. Pantheon má symetrické rozměry, jeho výška a šířka jsou stejné a kopule je stejně vysoká jako obvodové zdi. Vnitřní část chrámu je podepřena 16 korintskými sloupy z egyptského granitu. Uprostřed kupole je otevřený prostor zvaný Okulus o průměru 9 m.

Další informace o Pantheonu najdete zde

Fontána di Trevi

Barokní fontána od Niccoli Salviho je poctou síle moří. Uprostřed fontány stojí Neptun a dva Tritoni vedoucí koně, zbytek fontány dokreslují alegorické sochy. Kdo se chce do Říma vrátit, hodí do fontány minci pravou rukou přes pravé rameno.

pantheon rim 450

Pantheon

Náměstí Navona Piazza a Fontana dei Quattro Fiumi

Nejznámější barokní náměstí v Římě dodnes kopíruje tvar původního Domiciánova stadionu, který zde stával v antických dobách. Barokní architektura je převážně dílem Berniniho a Borrominiho. Náměstí dominuje Fontána čtyř řek od Berniniho, která symbolizuje Nil, Gangu, Dunaj a Rio de la Plata. Střed fontány tvoří umělá skála s jeskyní a egyptským obeliskem. V severní části náměstí se nalézá Neptunova kašna a v jižní části Mouřenínova kašna.

Španělské schody a Fontana de la Barcaccia

Španělské schody spojují 137 schody Španělské náměstí a francouzský kostel Trinita dei Monti. Posedět na schodech a pokochat se atmosférou je téměř povinností každého turisty. Nad schody se nachází Sallustianský obelisk a pod schody je barokní kašna Fontana de la Barcaccia od Berniniho.

Lateránská bazilika

Bazilika San Giovani in Laterno patří mezi méně vyhledávané památky, jedná se však o nejdůležitější katolický kostel, kde je uložen stolec samotného papeže. Původně zde stávala bazilika z dob Konstantina Velikého, která byla později několikrát vypleněna a od 14. století chátrala. Barokní tvář dal chrámu koncem 17. století Borromini, průčelí bylo dostavěno až v 18. století.

Další informace o Lateránské bazilice najdete zde

fontana trevi 450

Fontána Di Trevi