Itálie

Siena - toskánská perla

led 17 2016

Toskánsko láká do Itálie spoustu zvědavců a milovníků starobylé architektury, výjimečné atmosféry tohoto vinařského regionu a italského slunce. Jednou z perel Toskánska je Siena, město, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Siena je jedním z nejnavštěvovanějších míst Itálie. Ročné sem zavítá téměř dvě stě tisíc turistů, kteří si zde užívají místní vyhlášenou kuchyni, obdivují krásy umění v muzeích, středověkou atmosféru města a také dvakrát do roka se zde koná dostih Palio. Leží ve středu Toskánska v údolí řeky Arbia.

Siena má podobně jako ostatní toskánská města situovaná na kopci bohatou historii, která sahá až do období etruské kultury (900 až 400 let před naším letopočtem). Podle legendy Sienu založili dva synové Remuse a dva synovci Romuluse, podle něhož byl pojmenován Řím. Potomci po smrti svého otce uprchli do Říma, kde je krmila vlčice – určitě poznáváte slavný symbol města.

Pod vládou Římanů se městu moc nedařilo, zlatý věk zažívalo před epidemií moru ve 14. století, kdy bylo součástí Sienské republiky. Během Italské války mezi lety 1551 až 1559 připadla Siena dokonce do vlastnictví Španělska.

Siena

Sienská katedrála - autor: Alessandro Antonelli - commons.wikimedia.org

Zajímavá historie města Siena se odráží i v dnešním charakteru města a v jeho památkách. Nejznámější z nich je katedrála (Duomo) z 12. století, která je mistrovským dílem románsko-gotické architektury. Původní plán zněl: postavit největší baziliku na světě. To se však nestalo, především kvůli nedostatku financí a moru, který propukl v roce 1348. Určitě nezapomeňte katedrálu navštívit a vystoupit po schodech na východní zeď, je z ní krásný výhled na město. V katedrále také můžete obdivovat dobře zachované renesanční fresky a jiné umění.

Navštivte také hlavní náměstí Piazza del Campo, které má tvar mušle. Unikátní architekturu města tu budete mít jako na dlani. Nachází se zde také muzeum, které by si žádný milovník umění neměl nechat ujít. K vidění tu jsou například Lorenzettiho fresky.

Pokud se tedy chystáte do Toskánska, Sienu nemůžete minout. Spojuje v sobě to nejlepší z italské kultury a kultury Toskánska.