Itálie

Průsmyk Stelvio

led 10 2016

Některá místa vypadají zdánlivě obyčejně. To si takhle jedete v autě a najednou silnice před vámi začíná stoupat a točí se v serpentinách nad překrásným údolím. A když se ohlédnete za sebe, zjistíte, že se díváte na něco opravdu dechberoucího. Tak přesně takové to je, když projíždíte průsmykem Stelvio.

Průsmyk Stelvio (neboli italsky Passo dello Stelvio) je průsmyk, na který narazíte v italských Východních Alpách jenom pár metrů od hranic se Švýcarskem. Stelvio je druhé nejvýše položené silniční sedlo v Alpách, projíždíte jím ve výšce 2 758 metrů nad mořem, což vám zaručí ten nejlepší výhled do hornatého okolí, které je součástí národního parku Stelvio. Na sever od průsmyku se nachází hora Cima Garibaldi, na jejímž vrcholu se střetávají hranice Švýcarska, Lombardie a provincie Bolzano.

Průsmyk Stelvio

Průsmyk Stelvio - autor: Amcs1983 - commons.wikimedia.org

Silnice na tomto místě vedla už za vlády Františka I. na počátku devatenáctého století. Propojovala Rakouské císařství s Lombardií a zbytkem Rakouska. Od té doby se silnice zase tolik nezměnila. Má celkem šedesát ostře točených serpentin, z nichž je většina číslovaná patníky, a tvoří pořádnou výzvu pro všechny, kteří tudy potřebují projet. V provozu je od června do září, poté přichází sněhové vánice a průjezd by tak byl velice nebezpečný.

Náročnost průsmyku Stelvio neušla příznivcům sportu a adrenalinu. Mnozí cyklisté a motorkáři si zde užívají výstup serpentinami až na vrchol, aby si mohli dopřát intenzivní zážitek a zasloužený výhled do krajiny. Jezdí se zde také cyklistický závod Grand Tour, který dává svým závodníkům pěkně zabrat. V blízkosti se také koná Světový pohár v alpském lyžování.

Pokud se tedy nacházíte někde poblíž a chcete si užít trochu toho adrenalinu a potom zasloužené odměny v podobě pohledu na alpské vrcholy a horský průsmyk pod nimi, potom zamiřte do průsmyku Stelvio. A pokud milujete cyklistiku, myslím, že tohle pro vás určitě bude výzva.