Itálie

Cinque Terre - malebná městečka na skále

úno 10 2015

Jedním z nejkrásnějších koutů v Itálii je oblast Cinque Terre, kterou naleznete na východním pobřeží Ligurie nedaleko města La Spezia. Několik malebných městeček se zde krčí na skalách a pod útesem pod nimi šumí moře.

Oblast Cinque Terre má bohatou historii, která sahá až do paleolitu. Dnešní podobu však získala v 11. století, kdy byla součástí Janovského království. Protože tato městečka byla vystavěna přímo na skalách a různě barevné domky vytvářející pestrou paletu se tisknou k sobě a mezi sebou povolují jen úzké křivolaké uličky, tato místa byla po dlouhé roky nedostupná. Možná právě proto se tu během staletí nic moc nezměnilo a vy si můžete vychutnat neopakovatelnou atmosféru.

Manarola

Manarola - autor: Stefano Merler - commons.wikimedia. org

Cinque Terre tvoří pět obcí, které všechny leží na skalnatém pobřeží, kam vedou úzké silničky. Proto se turistům doporučuje zvolit spíše vlakovou dopravu mezi městečky – s přehledem tak zvládnete objet všech pět obcí během jednoho dne. Ubytování se v Cinque Terre nehledá snadno a s vlastním autem je tu docela potíž. Dejte si ale pozor, ne všechny vlaky vám zastaví ve všech obcích.

Jednou z obcí je Manarola, která patří mezi nejklidnější v Cinque Terre. Spousta několikapatrových úzkých domků všelijakých pestrých barev se tu tísní na útesu nad mořem. Manarola je nejstarším městečkem. Ochutnáte tu vynikající víno a datlovou polévku.

Vernazza leží na výběžku do moře a barevné stísněné domky pak stoupají strmě vzhůru a mezi nimi se proplétají křivolaké uličky s mnoha schody. Nad městem se tyčí hrad. Vernazza je nejfotogeničtějším místem v Cinque Terre.

Pokud se chcete vykoupat, největší pláže najdete v Monterosso al Mare. Toto městečko je navíc největší, je jakýmsi centrem Cinque Terre a bohužel také plné turistů a moderních staveb, které narušují jeho starobylý půvab.

Riomaggiore připomíná Manarolu, jen s tím rozdílem, že je o něco větší a také tu narazíte na víc turistů. Mezi Manarolou a Riomaggiore můžete projít turistickou stezkou Via del Amore.

A poslední obcí je Corniglia, která leží na skále vysoké devadesát metrů nad hladinou moře. Do přístavu vede úctyhodných 382 schodů. Je tu také skvělé koupání, vyhlášená je pláž Spiaggia di Guvano. 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou