Itálie

Val Gardena - ráj pro lyžaře

led 20 2015

Itálie je rájem nejenom pro milovníky slunce a moře, ale také pro lyžaře a příznivce snowboardingu a dalších zimních sportů. Mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v celé Itálii patří Val Gardena, o které si v tomto článku řekneme víc.

Val Gardena si srdce lyžařů získala především díky skvělým podmínkám pro zimní sporty všeho druhu a modernímu vybavení. Val Gardena je součástí unikátního lyžařského okruhu Sella Ronda, do kterého jsou zapojeny i další střediska jako Alta Badia, Arabba – Marmolada a Val di Fassa. Celkem 175 kilometrů sjezdovek je tu velice dobře propojených a vy mezi nimi můžete bez obav a komplikací přejíždět. Je to ideální zejména pro výlety.

Val Gardena

Sjezdovky ve Val Gardena - autor: Moroder - commons.wikimedia.org

Ve Val Gardeně se každoročně koná závod Světového poháru, jezdí se tu nejdelší obří slalom v Dolomitech – Gardenissima. Tuto trasu si můžete také sami vyzkoušet, měří 3 a půl kilometru a je poměrně dost náročná. Další výzvou pro vás může být nejdelší, více než desetikilometrová trať s názvem Nogler.

Val Gardena nabízí jak náročné černé sjezdovky (najdete je na vrcholcích Monte Pana a Ciampinoi), tak i široké sjezdovky pro příznivce carvingových oblouků. Na své si přijdou také milovníci běžkování, kteří tu mají k dispozici rozsáhlou síť běžkařských tras o délce něco přes sto kilometrů. Trasy San Cristina nebo Alpe di Siusi (ale i mnohé další) vám ze svého vrcholku nabídnou dech beroucí výhled do okolí na zasněžené alpské velikány. A pokud si třeba chcete zasáňkovat, pak vězte, že speciální upravenou trať najdete v Alpe di Suisi.

V oblasti Val Gardena naleznete spoustu malých vesniček a lyžařských středisek, kde najdete vše, co potřebujete ke skvělé zimní dovolené. Kromě již zmíněných sjezdovek a tratí tu nechybí ani restaurace (mnohé z nich jsou hrdými majiteli michellinských hvězd), hotely, bary a další kulturní vyžití, kdybyste náhodou po dni stráveném lyžováním měli ještě energii.