Itálie

Historická perla regionu Abruzzo aneb dovolená na Palmovce

úno 16 2013

Italský region Abruzzo, který je každoročně cílem obrovského množství cestovatelů skrývá ne jednu historickou perlu, kterou určitě musíte navštívit. Pokud tedy zavítáte na Palmovou riviéru a budete si chtít udělat příjemný výlet, mám pro vás jeden zajímavý tip.

Nedaleko pobřeží Palmové riviéry, konkrétně města San Benedetto del Tronto se nachází nádherná a poměrně zachovalá pevnost a městečko, které nese název Civitella del Tronto. To to malebné městečko je vlastně jedna velká pevnost, která tak jak tomu bývalo zvykem nabízí na vrcholu hory opravdovou dochovanou pevnost a na úpatí najdete městečko, kde do dnes žijí lidé.

civitella

Malebné město Civitella del Tronto se nachází zhruba 35 km od přímořského San Benedetta del Tronta a cesta k pevnosti je poměrně komfortní, téměř celou cestu pojedete po kvalitní Italské bezplatné dálnici třídy SS. Na detailní popis cesty k pevnosti se můžete podívat na informačních stránkách pevnosti Civitella del Tronto.

Výlet do pevnosti a prohlídka města je téměř na celý den, tedy alespoň pro ty z vás, kteří si toto místo chtějí opravdu užít a projít. Ve městě které je pod pevností, najdete jednak spoustu památek, kostelů, kaplí ale také obchůdky. Obchůdky ve městě nabízí jednak normální sortiment a to z toho důvodu, že ve městě, až působí opravdu jako by se v něm zastavil čas, pořád normálně žijí lidé. Najdete zde tedy potraviny, nádherné prodejny místních uzenin, sýrů a oliv, tak jak je z Itálie znáte.

Samostatnou kapitolou jsou pak suvenýry a místní výrobky. V obchůdcích najdete nejen krásné pohlednice, ale hlavně místní keramiku a další rukodělné výrobky. Můžete si tak odvést moc pěkný suvenýr z návštěvy tohoto krásného města. Prohlídkou města však zážitek teprve začíná, čeká vás totiž samotná pevnost, tyčící se na vrcholu hory.

Pevnost Civitella je poměrně dobře dochovaná, najdete zde původní domy vesničanů, ale také kasárna, nebo tréninkovou část pro vojsko. Nejzajímavější je ale určitě muzeum, které v samotném srdci pevnosti. Tady na vás opravdu dýchne historie. Už jen prohlídka vesnického domu, kde nemůže chybět tradiční kamenná pec, vám dá jasnou představu, jak se tehdy žilo. Na rovinu říkám, nebylo to jednoduché. Mě osobně ponejvíce fascinovala původní toaleta, to se opravdu nevidí.

muzeum civitella

Nebo unikátní systém přívodu vody na vrchol hory, tak hluboké studny jsem jaktěživ neviděl. Výhled do okolí z ochozu pevnosti je úchvatný a dal by se směle přirovnat k výhledu z ochozů hradu v San Marinu. Muzeum, které najdete v srdci pevnosti nabízí v několika místnostech kompletní historii pevnosti. Najdete zde nejen zbraně, ale i místní keramiku a zachovalé původní stavební prvky. Samozřejmě nechybí ani obrazová galerie panovníků, který nad pevností po dlouhá léta drželi ochrannou ruku.

Za sebe mohu návštěvu této pevnosti a města Civitella del Tronto vřele doporučit. Toto historicky velmi významné místo a strategická pevnost má určitě co nabídnout. Výhodou pro vás může být i fakt, že pokud je na pobřeží nesnesitelné vedro, tak tady je přímo nádherně. Krásný vzduch a teplota zhruba o 8 stupňů nižší než na rozpáleném pobřeží palmové riviéry, to je na výlet jako dělané.