Itálie

Aragonský hrad

pro 26 2014

Aragonský hrad jako by vypadl z nějakého historického, či dokonce fantastického filmu. Nachází se na ostrůvku v italské Ischii, který s pevninou spojuje dvě stě metrů dlouhý kamenný most, a navíc je z něj překrásný výhled na Neapolský záliv. Rozhodně stojí za to tento symbol Ischie navštívit.

Aragonský hrad (či v italštině Castello Aragonese) se tyčí nad mořem do výše 115 metrů na skalnatém ostrůvku vulkanického původu, jen několik set metrů vzdáleným od Ischia Porto, hlavního města ostrova. Už zdálky se majestátně vypíná a láká návštěvníky. Býval sídlem rodiny Montenegro, která zde po dlouhá staletí sídlila. Na počátku 19. století hrad opustili jeho poslední obyvatelé a neapolský král z něj nechal udělat vězení. Poté sloužil také jako dějiště různých kulturních a slavnostních akcí. Dnes však hrad slouží především turismu a jako lokace pro natáčení filmů. Až ho spatříte, nebudete se divit, proč tomu tak je.

Aragonský hrad

Aragonský hrad při západu slunce - autor: Yellow Cat - commons.wikimedia.org

Nahoru se můžete dostat buďto moderním výtahem nebo zvolit zajímavější variantu po svých, kdy budete procházet různými průchody a tunely, které zde byly ručně vytesány do skály. Během stoupání je možné zastavit se v muzeu, kde vystavují středověké mučící nástroje. K Aragonskému hradu také přiléhá krypta kláštera klarisek Santa Maria della Consolazione ze 16. století, která je obzvláště temnou a ponurou zastávkou.

Pokud zvolíte výtah, vyveze vás na terasy Aragonského hradu, z kterých je nádherný pohled na nedaleký ostrov Procida, Neapolský záliv a pobřeží Ischie.

Aragonský hrad je pro návštěvníky otevřen každý den od devíti hodin do západu slunce. Za vstupné zaplatí dospělí 10 euro, děti od 10 do 14 let a průvodce tělesně postižených 6 euro a děti do 9 let a tělesně postižení mají vstup zdarma. Prohlídka hradu vám zabere minimálně hodinu a půl.