Itálie

Římské obchody II.

pro 19 2014

V druhé části o nakupování v Římě a v římských obchodech si povíme o některých praktických věcech, které vám mohou nakupování v hlavním městě Itálie výrazně usnadnit.


Otevírací hodiny
Řím leží na jihu Itálie, proto jsou v poledne téměř všechny obchody zavřené. V té době si tedy dopřejte chutný oběd nebo si dejte oraz na hotelovém pokoji. V poledne většina Římanů odpočívá, protože siesta se zde víceméně stále dodržuje. Většina obchodů a butiků bude mít tedy zavřeno, takže nemá cenu pokoušet štěstí. Obchody se pak opět zpravidla otevírají okolo půl čtvrté. Na siestu je potřeba si zvyknout, ale na druhou stranu jsou pak římské obchody otevřeny déle než u nás. Řím je však nevyzpytatelný, takže se vám klidně může stát, že během srpna se do některých obchodů nedostanete. Proč? Římané houfně vyjíždění k azurovému moři, protože mají srpnovou dovolenou. Pozor si také dejte na státní svátky. Zřejmě nejznámějším státním svátkem v letních měsících je 15. srpen, kdy mají Italové volno, protože v tento den si připomínají nanebevzetí Panny Marie.

řím 182

I luxusní obchody mají přes poledne zavřeno foto Černý tulipán

Dobře se obujte
Na túru po římských obchodech je potřeba se dobře připravit. Všechny římské ulice a uličky mají totiž velmi hrbolatou kamennou dlažbou. Na svých nohách je tedy potřeba mít dobrou obuv, nejlépe dobré tenisky nebo kvalitní sportovní sandály, které dlouho vydrží.

Slevy
Tohle magické slovo není populární pouze v České republice, ale také i na Apeninském poloostrově. Pokud tedy za výlohou uvidíte velký nápis saldi, je to nanejvýš dobré znamení, italské slovo saldi totiž znamená slevu. Nejčastější doba na výprodeje je pak od půlky července do půlky září. Další velká výprodej se pak koná od začátku ledna do půlky března.

řím 185

Nejlepší čas na nakupování je v podvečer foto Černý tulipán

Výhodné nakupování v supermarketech
Řím je velké město, takže zde nechybí hustá sít supermarketů, ve kterých se dá velmi výhodně a především pohodlně nakupovat. V tomto směru doporučujeme návštěvu supermarketu Despar, na který narazíte i v samotném centru Říma. Tento typ supermarketů je velmi podobný českým obchodům, takže se tam velice rychle a bez problémů zorientujete. V italských supermarketech seženete téměř všechno, najdete zde za přijatelné ceny i kvalitní italské sýry, vína, těstoviny, kávu, olivový olej a olivy.