Itálie

Suvenýry z Říma II.

pro 07 2014

Druhá část o suvenýrech z hlavního město Itálie bude především o zelenině a alkoholu, přičemž prim budou hrát olivy, které jsou v italské stravě nepostradatelným artiklem. Dobrá kuchařka nebo dobrý kuchař se prostě v Itálii bez zelených nebo černých oliv neobejde.


Kvalitní ovoce a zelenina
Slunnou Itálii se nedokážeme představit bez skvělých oliv. Vedle oliv však země na Apeninském poloostrově nabízí rajčata, kapary a ančovičky. Pokud tedy budete v Římě, určitě si kupte zelené nebo černé olivy. Špatné rovněž nejsou v soli naložené kapary, které se přidávají do zeleninových salátů. Za pozornost stojí také sušená rajčata nebo různé druhy antipasti či rajčatová passata. Passata jsou pasírovaná rajčata. Tento produkt vyjde v Itálii velmi lacino, takže kdo často ve své kuchyni používá rajčatové pyré, může si tento produkt z Itálie dovést.

řím 401

Tradiční italská zelenina foto Černý tulipán


Tekuté zlato aneb kvalitní italský olivový olej
Itálie je zejména země krásných oliv, takže olivový olej je zde zaručeně kvalitní. Pokud vám nějaké místo v kufru zbude, tak si olivový olej určitě kupte. Vyplatí se kupovat zejména panenský olivový olej, který je lisovaný za studena. Na etiketě musí být název v italštině, kterým je ESTRATTO A FREDDO. Za ochutnání stojí za to vyzkoušet rovněž nefiltrovaný olivový olej, který sice vypadá kalně, ale chutná dobře. Mezi osvědčené značky italských olivových olejů patří Divella, Casa Rinaldi, Monini a Cirio. Velmi dobrý je také balzámový ocet, který se přidává do zeleninových salátů. Osvědčená a renomovaná značka je především L'Aceto Balsamico Tradizionale di Modena, která pochází z italské Modeny. Tento ocet se vyrábí ze zahušťovaného moštu vinných hroznů, takže má nasládlou kořenitou chuť.

řím 404

Různé druhy balzámových octů foto Černý tulipán


Italský alkohol
V Itálii hraje prim především dobré a kvalitní víno, proto flaška italského vína může být dobrým suvenýrem, který si z Říma můžete dovést. Zde je k dispozici nepřeberné množství značek, takže vybrat si nějaké italské víno není vůbec jednoduché a snadné. Neprohloupíte však, když si koupíte víno značky Chianti nebo Brunello. Co se týče tvrdého alkoholu, tak za ochutnání stojí italská pálenka, která se jmenuje Grappa či lahodný citronový likér Limoncello, který lze dávat do dezertů nebo do zmrzlinových pohárů.