Itálie

Circus Maximus

lis 03 2014

Circus Maximus je dodnes němým svědkem slavné Římské říše. Jedná se o velkolepou starověkou antickou arénu, která byla hojně využívaná k populárním jezdeckým zápolením a závodům vozatajů se čtyřspřežím.


Historie arény
Aréna Circus Maximus zažila největší rozkvět v době Římské říše. Jezdecké závody se však zde konaly již za panování Etruských králů. V této době byla kapacita stadiónu až pro 300 000 diváků. Postupem času se aréna několikrát modernizovala. Dřívější tribuny ze dřeva byly zaměněny za kamenné a mramorové. Na jezdecká klání chodili i římští císaři, takže v aréně nechyběla ani přepychová císařská lóže. Své zázemí zde rovněž měli jezdci, kteří se v klidu soustředili a připravovali na jednotlivé závody. V době největší slávy bylo oválné závodiště 550 metrů dlouhé a 80 metrů široké.
Mezi nejčastějšími závody byly zde závody vozatajů. Jednoho závodu se mohlo zúčastnit až dvanáct vozů, kteří měli za úkol sedmkrát objet trať, což znamenalo urazit zhruba šest a půl kilometrů. Nejrychlejší vůz pochopitelně vyhrál a byl oslavován římskými davy. Čas od času byla aréna také využívána pro rekonstrukce námořních bitev.

řím 363

Circus Maximus foto Černý tulipán

Zánik arény
Zánik arény Circus Maximus byl částečně spojen s pádem Římské říše. Po roce 476 našeho letopočtu již aréna pouze skomírala a pustla. Celý areál dokonce dvakrát vyhořel, takže většina tribun byla vážně poškozena. Poslední jezdecké závody se zde uskutečnily v roce 549 našeho letopočtu.


Současný stav
V současné době je Circus Maximus krásným a idylickým místem k podvečerním nebo nedělním procházkám. Circus Maximus také slouží jako přírodní sportoviště, dá se zde běhat nebo cvičit. Příležitostně se zde konají koncerty pod širým nebem nebo sportovní akce. Na konci areálu Circus Maximus již nestojí dvacet čtyři metrů vysoký obelisk, který byl zde umístěn v roce 1937. Obelisk, který byl během italského vojenského tažení do Habeše z etiopského města Axum odcizen, byl italskou vládou v roce 2005 znovu Etiopii vrácen.

řím 364

Circus Maximus foto Černý tulipán


Praktické informace
Circus Maximus najdete nedaleko Fora Romana a slavného Kolosea. Nejbližší stanice římského metra je na trase B, stanice se jmenuje Circo Massimo. Areál Circus Maximus je zcela otevřen veřejnosti, takže se zde můžete v klidu procházet nebo si zasportovat.