Itálie

San Gimignano - toskánská perla

říj 19 2014

Toskánsko je perla Itálie, v této krásné oblasti, která je vyhlášená nejen svým vínem a nekonečnými vinicemi, je spousta míst, která stojí za návštěvu. Jedním z nich je i městečko San Gimignano, které se chlubí neopakovatelnou atmosférou.

San Gimignano se nachází v Toskánsku v provincii Siena. Je oblíbené mezi turisty zejména díky své starobylé architektuře, která městu propůjčuje atmosférický vzhled. Někdy se San Gimignanu přezdívá také středověký Manhattan, protože v něm zajímavým způsobem připomínají středověké stavby se spoustou věží starobylou verzi mrakodrapů.

Historické jádro města stojí na náhorní plošině a od roku 1990 je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Zástavba je charakteristická nejenom atmosférou středověku, ale také svou pískovcovou barvou a věžičkami.

San Gimignano

Typický výjev ze San Gimignana - autor: Dlanglois - commons.wikimedia.org

Jak už napovídá architektura, San Gimignano má bohatou historii. Na tomto místě byla ve 4. století před naším letopočtem založena etruská osada (dochované archeologické nálezy si dnes můžete prohlédnout ve zdejším muzeu). San Gimignano bylo také římskou osadou, současné jméno však získalo až v 10. století, kdy bylo také obehnáno hradební zdí. Díky své výhodné poloze na křižovatce obchodních cest začalo město ve 12. století vzkvétat a začala výstavba šlechtických domů. Ve 14. století stálo v San Gimignanu až 72 věží, dodnes se však dochovalo pouhých 14. Dnes je San Gimignano nejvyhledávanějším turistickým cílem v Toskánsku.

Z památek si určitě nenechte ujít románskou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, která je dominantou města. V San Gimignano stojí dvě radnice – Palazzo vecchio del Podesta, stará radnice ze 13. století s 52 metrů vysokou věží a nová radnice Palazzo nuova del Podesta také ze 13. století s 54 metrů vysokou věží. Projděte se také kolem městského opevnění, které má čtyři brány a jednu baštu. Ve městečku také uvidíte spoustu paláců (významný je například Palazzo Pratellisi ze 14. století) a věží. Na hlavním náměstí se nachází krásná kašna.