Itálie

Zajímavosti náměstí svatého Petra

srp 14 2014

Náměstí svatého Petra ve Vatikáně je pravděpodobně jedno z nejznámějších náměstí na světě, protože většina přímých přenosů z Vatikánu se odehrává právě zde. V tomto článku vás v krátkosti s tímto nádherným náměstím seznámíme.


Neobyčejné kouzlo náměstí
Toto velkolepé náměstí je dílem předního představitele římského baroka Gian Lorenza Berniniho. Bernini pracoval na celém náměstí od roku 1656 až do roku 1667. Na elipsovitém náměstí se mu podařilo rozmístit celkem 284 sloupů, přičemž každý sloup je dvacet metrů vysoký. Rozmístěním těchto sloupů se Berninimu podařilo vytvořit neobyčejnou půlkruhovou kolonádu. Celou kolonádu pak zdobí 140 nádherných soch svatých.

řím 198

Náměstí svatého Petra foto Černý tulipán


Smysl elipsy
Tvar elipsy není v architektuře určitě nijak běžný. Jedná se o docela atypický tvar, nicméně elipsa náměstí Svatého Petra má symbolický charakter. Elipsovitý tvar náměstí totiž symbolizuje ramena katolické církve, které jsou pokaždé otevřena pro každého člověka, který hledá Boha.


Popis náměstí
Na náměstí Svatého Petra je k vidění hned několik uměleckých artefaktů. První artefaktem je obelisk, který je vysoký 25,5 metrů. Pochází z antických dob, přesněji z doby vlády římského císaře Caliguly, který tento egyptský obelisk nechal převést z Heliopole do Říma. Obelisk stál nejprve v cirku, ale roku 1586 byl na příkaz papeže Sixta V. převezen sem, kde stojí dodnes. Dalšími artefakty jsou dvě krásné fontány, které mají obrovské mísy z žuly. Autorem těchto fontán je architekt Carlo Maderna.

řím 245

Svatopetrské náměstí foto Černý tulipán


Zajímavosti náměstí
Na Svatopetrském náměstí se vejde celkem 400 000 lidí. Náměstí je pravidelně zaplněno křesťanskými poutníky z celého světa v době největších křesťanských svátků. Nejvíce lidí se zde pravidelně shromažďuje na velikonoční neděli, kdy zde papež uděluje tradiční požehnání Urbi et orbi. Svatopetrské náměstí je rovněž plné lidí, když se v Sixtinské kapli volí nový papež. To všichni lidé čekají na bílý kouř ze Sixtinské kaple, který všem oznamuje zvolení nového papeže. Pěkný pohled na náměstí Svatého Petra je pochopitelně z kopule chrámu Svatého Petra. Kopule chrámu Svatého Petra je přístupná veřejnosti. Kopule je otevřena každý den od 8 do 18 hodiny, stačí si koupit lístek a vyšlapat 330 schodů a pak se kochat nepřekonatelným pohledem na Svatopetrské náměstí.