Itálie

Andělský hrad

srp 13 2014

Andělský hrad je nezaměnitelnou kruhovitou římskou stavbou, kterou najdete kousíček od řeky Tibery.


Víc než pouhá hrobka
Andělský hrad či italsky Castel Sant´Angelo byl postaven jako mausoleum pro římského císaře Hadriána. Hadrián se však dokončení hrobky nikdy nedočkal, takže byl nakonec pohřben v obci Pozzuoli nedaleko Neapole. Hrobka byla dokončena až rok po jeho úmrtí.


Popis hrobky
Hrobka je zajímavá kruhová budova, která spočívá na čtvercové základně. Součástí hrobky je také Aureliánská zeď, který byla k andělskému hradu přistavena zhruba sto let po dokončení hrobky. Název Andělský hrad dostala hrobka až v roce 590. Za toto pojmenování může svatý otec Řehoř, kterému se zjevil archanděl Michael a zvěstoval mu konec těžké morové rány. Bronzová socha Božího posla Michaela dodnes zdobí tuto budovu.

řím 278

Andělský hrad foto Černý tulipán


Víceúčelová budova
Andělský hrad je skutečně víceúčelovou budovou. Nejprve to byla hrobka, aby později byla využívána jako vojenská bašta. V nestálých dobách byl Andělský hrad rovněž útočištěm papežů. V mírových dobách byla tato budova pro změnu církví využívaná jako spolehlivé vězení a nechvalně známá mučírna. Mezi Andělským hradem a chrámem sv. Petra byla také vybudována tajná chodba, která sloužila jako únikový východ. V současné době se zde nachází zajímavé muzeum zbraní a bohatá klenotnice.


Bohatě zdobené místnosti
Na první pohled vypadá Andělský hrad jako studená vojenská pevnost. Vevnitř vás však čeká příjemné překvapení, protože místnosti Andělského hradu jsou luxusně vyzdobené nádhernými freskami a obrazy. V útrobách mohutného hradu rovněž paradoxně najdete nejkrásnější koupelnu v historii.

řím 292

Socha anděla Michaela foto Černý tulipán


Andělský most
K Andělskému hradu vede krásný Andělský most, který je lemován bílými sochami andělů, které projektoval sám velký Bernini a jeho schopní žáci. Bernini měl v době objednávky andělů již sedmdesát roků, ale všechny skici andělů zvládl mistrovsky načrtnout.


Praktické informace
Andělský hrad je veřejnosti otevřen od úterý do neděle od 9:00 hodiny ranní do 20:00 večerní. Pokladna hradu se však zavírá v 18:30. Andělský hrad je zavřen každé pondělí, 25.prosince a 1.ledna. Plné vstupné do hradu je 7 euro, snížené vstupné je 3,5 euro. Pro občany Evropské Unie nad 65 let je vstupné zdarma.