Itálie

Kostel Santa Croce in Gerusalemme

srp 01 2014

Zajímavý kostel Santa Croce in Gerusalemme patří k sedmi římským poutním kostelům, který stojí za návštěvu.


Kostel s cennými relikviemi
Název římské baziliky Santa Croce in Gerusalemne by se dal do češtiny přeložit jako bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě. Tento starý chrám stojí blízko Lateránské baziliky a byl postaven již na začátku 4. století po Kristu. Kostel nechal postavit římský císař Konstantin, aby zde nechal cenné relikvie, které jsou spojené s Ježíšovým bolestivým umučením. V minulosti byl kostel dokonce součástí velkého paláce sv. Heleny, což byla zbožná matky císaře Konstantina.


Barokní přestavba
Kostel prošel mnohými stavebními úpravami, poslední velká úprava proběhla v 18. století, kdy byl kostel barokně přestavěn. Když se na kostel podíváme z jeho čelní strany, tak na přední fasádě uvidíme několik soch včetně sochy sv. Heleny a císaře Konstantina. Název kostela Svatý kříž v Jeruzalémě není náhodný, protože chrám byl postaven především jako důstojná úschovna pro náboženské předměty, které Helena obdržela v Izraeli.

řím 338

Kostel Santa Croce in Gerusalemne foto Černý tulipán


Popis kostela
Současná podoba kostela Santa Croce in Gerusalemne je pochopitelně jiná než ve 4. století po Kristu. Z původní stavby se zachovalo pouze osm žulových sloupů. Jako zázrakem se však podařilo zachovat původní dlažbu, která byla vytvořená mravenčí technikou „cosmati". Při této technice se používaly malé úlomky a kousky barevného mramoru, které vytvářely velmi pozoruhodné obrazce a motivy. Velmi zachovalá je taktéž nástěnná freska, kterou uvidíte v apsidě kostela. Freska pochází z konce 15. století.


Dvě krásné kaple
Součástí chrámu jsou dvě pěkné kaple. První kaple nese jméno po sv. Heleně a byla postavena na hlíně, kterou matka císaře Konstantina dovezla přímo z Jeruzaléma. Ve druhé kapli jsou pak ostatky skutečného Kristova kříže a fragmenty nápisu z kříže. Dále jsou zde uloženy dva trny z Kristovy koruny a hřeb z kříže. Kaple taktéž ukrývá prst učedníka Tomáše.

řím 340

Vnitřek kostela foto Černý tulipán


Česká stopa
V bazilice Santa Croce in Gerusalemne je k vidění také české stopa. Baziliku totiž obdržel v roce 1994 při svém jmenování kardinálem jako sídelní kostel pražský arcibiskup Miloslav Vlk. Uvnitř kostela je k vidění mramorová deska, na které je také napsáno jméno Miloslava Vlka. Zajímavosti baziliky je rovněž kopie Turínského plátna.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou