Itálie

Santa Maria Maggiore

čec 19 2014

Nádherný římský kostel Santa Maria Maggiore najdete na stejnojmenném náměstí a svou krásou patří mezi nejkrásnější římské kostely.


Nádherná bazilika
Chrám Santa Maria Maggiore patří mezi nejpěknější baziliky v Římě. Za zrod této úchvatné baziliky stojí papež Sixtus III., který nechal tento kostel postavit v 5. století po Kristu. Kostel byl postaven na místě, kde v minulosti stávala Liberiánská bazilika.

řím 323

Santa Maria Maggiore foto Černý tulipán


Zázračné místo
Místo, kde stávala Liberiánská baziliku je opřeno o zajímavou legendu. Na tomto místě totiž v 4. století po Kristu došlo k zázračným a ojedinělým událostem, protože uprostřed horkého římského léta zde napadl sníh a papeži Liberiovi se ve snu objevila Panna Maria a poprosila ho, aby na místě, kde uvidí bílý sníh, vztyčili chrám. Papež skutečně nelenil a hned nechal ve sněhu narýsovat půdorys chrámu a pověřil řemeslníky jeho výstavbou. Původní kostel již zde nestojí, ale bazilika Santa Maria Maggiore si tuto událost stále připomíná, 5. srpna jsou zde totiž bohoslužby, které tuto událost neustále připomínají.


Vzhled baziliky
Současná podoba kostela je výsledkem několika významných přestaveb. Ta nejrozsáhlejší proběhla na konci 13. století. V té době nechal papež Mikuláš III. ke kostelu postavit polygonální apsidu a transept. Další přestavba se uskutečnila v 18. století, kdy k bazilice nechal papež Benedikt XIV. přistavět hlavní průčelí. K bazilice také neodmyslitelně patří románská zvonice, která pochází z roku 1377. Zvonice se může pochlubit tím, že je vysoká 75 metrů, což znamená, že se jedná o nejvyšší zvonici v Římě.

řím 324

Santa Maria Maggiore foto Černý tulipán


Vnitřek baziliky
Interiér baziliky je úchvatný, protože vnitřek baziliky si zachoval styl raně křesťanských staveb, takže na vás dýchne opravdový kus historie. Hlavní loď je vysoká a má zlatem vyzdobený kazetový strop, který podpírá čtyřicet silných ionských sloupů, které v minulosti podpíraly jiné římské budovy a stavby. Velmi cenné jsou zvláště mozaiky pod okny, které barevně mapují příběhy ze Starého zákona. Na mozaikách uvidíte příběhy praotce Abraháma, Izáka nebo Jákoba. Většina mozaiek byla vyrobena už v 5. století po Kristu, pouze některé mozaiky byly poškozené, takže v 16. století došlo k restauraci mozaik a některé byly nahrazeny kopiemi. Pod bazilikou můžete také navštívit muzeum, které má celkem osm výstavních sálů.