Itálie

Ráj umění

čec 05 2014

Rájem umění můžeme směle nazvat Vatikánská muzea, která se nacházejí v nejmenším státě na světě – v církevním Vatikánu.


Všechny skvosty světa
Vatikánská muzea či italsky Musei Vaticani mají pod svými střechami opravdu téměř všechny umělecké skvosty světa. Muzea najdete na Viale Vaticano nedaleko chrámu svatého Petra. Komplex muzeí je opravdu úctyhodný, protože Vatikánská muzea se rozkládají na ploše 55 000 metrů čtverečních. Celkem se jedná o 10 000 sálů a kaplí. Nadto je v celém areálu 20 malých nádvoří a 300 schodišť. Pro širokou veřejnost je možno nahlédnout do 47 000 metrů čtverečních, což je přepočteno na kilometry zhruba trasa sedm kilometrů dlouhá. Vatikánská muzea mají ve svých útrobách největší ucelenou sbírkou klasických skulptur a soch. K vidění je zde také velmi rozsáhlá expozice etruského a egyptské umění. Na své si zde přijdou zejména příznivci středověkého a renesančního umění. No a zlatým hřebem Vatikánských muzeí je nádherná Sixtinská kaple, kterou jak známo namaloval slavný Michelangelo.

řím 274

Vatikánská muzea foto Černý tulipán


Sbírky papežů
Téměř všechny sbírky z Vatikánských muzeí pocházejí od papežů. Jeden papež však vybočuje z linie všech papežů. Je to papež Julius II., který může za vznik Vatikánských muzeí. Tento papež byl totiž prvním papežem, který vystavil svou soukromou sbírku starověkých soch na římském nádvoří Cortile Ottango, které je dodnes součástí velkého areálu Vatikánských muzeí. Na tradici papeže Julia II. pak navazovali další papežové, takže postupem času vznikl obrovský komplex muzeí a galerií. První skutečné muzeum vzniklo v 18. století. Založili ho papežové Klement XIV. a Pius VI.. V 19. století vznikly další sbírky, především za papeže Pia VII. vznikly sbírky klasických starožitností.

řím 275

Vstup do Vatikánských muzeí foto Černý tulipán


Praktické informace
Na návštěvu Vatikánských muzeí je potřeba si vyčlenit minimálně jeden celý den. Muzeum je otevřeno od pondělí do soboty vždy od 9 do 18 hodiny. Plné vstupné stojí 16 euro, snížené pak 8 euro. Vstupné zahrnuje také návštěvu Sixtinské kaple. Vatikánská muzea mají celkem čtyři prohlídkové muzejní okruhy, které jsou barevně označeny. Projít si každý okruh trvá zhruba dvě hodiny, chodí se pouze jedním směrem. Vrcholem Vatikánských muzeí je pak Vatikánská Pinakotéka, kde jsou vystavěny především nejkrásnější renesanční obrazy do předních italských mistrů.