Itálie

Římská doprava

čen 10 2014

Pro ty, kteří se letos chystají do Říma, mohou být následující informace důležité. V tomto článku vás krátce a přehledně seznámíme jak cestovat v hlavním městě Itálie.


Římská integrovaná doprava má několik jízdenek, které vám usnadní cestování v Římě. Představíme vám čtyři typy jízdenek. První se jmenuje integrovaná jízdenka BIT, která stojí 1,50 euro a platí na 100 minut. Tato jízdenka platí v římském metru (linky A a B), v římských autobusech, tramvajích a v regionálních vlacích. Platí 100 minut od označení a jenom v jednom směru. Pro autobusy a tramvaje se jedná o přestupní jízdenka. V metru je však tato jízdenka platná jen pro jednu jízdu, v metru tedy není jízdenka přestupní.

řím 072

Trasy římského metra foto Černý tulipán


Další typem jízdenky je integrovaná jízdenka BIG, která stojí 6 euro a platí 24 hodin. Tato jízdenka platí rovněž ve všech uvedených dopravních prostředcích hromadné dopravy města Říma. Platí pro neomezený počet jízd od označení lístku do půlnoci téhož dne. Jízdenku je pochopitelně zapotřebí mít stále u sebe a na zadní straně jízdenky nezapomeňte vyplnit celé své jméno, aby jste při kontrole nemuseli mít problémy.

řím 419

Římská doprava foto Černý tulipán


Třetím typem jízdenky je integrovaná jízdenka BTI, která přijde na 16,5 euro a platí celé tři dny nebo 72 hodin. Opět se jedná o jízdenku pro všechny dopravní prostředky hromadné dopravy města Říma. Lístek je platný od označení do půlnoci třetího dne pro libovolný počet jízd, takže je ideální jízdenkou pro turisty, kteří jsou v Římě na krátkou dobu.
Pro toho, kdo bude v Římě celý týden, doporučujeme zakoupit si integrovanou jízdenka CIS, za kterou zaplatíte 24 euro. Platnost jízdenky CIS je sedm dní, takže kdo bude v Římě celý týden, může se s touto jízdenkou po městě pohybem velmi rychle. Řím je přece jenom velké město, takže jízdou metrem ušetříte hodně času a především síly, které budete potřebovat k chůzi po muzeích a dalších římských památkách.


Závěrem několik užitečných technických informací. Seznam zastávek římského metra, kde si můžete zakoupit jízdenky ATAC, což je zkratka pro integrovanou římskou dopravu: EUR FERMI, ANAGNINA, LEPANTO, BATTISTINI, CORNELIA, SPAGNA, LAURENTINA, OTTAVIANO S.PIETRO, PONTE MAMMOLO nebo TERMINI. Když si lístek na veřejnou dopravu zakoupíte, tak je potřeba jízdenku v metru označit v automatu u turniketu u vchodu do metra.