Itálie

Doprava v Miláně

led 22 2014

Pro ty, kteří se letos chystají do Milána, mohou být následující informace důležité. V tomto článku vás krátce a přehledně seznámíme s hlavní dopravou v Miláně.

Milánská letiště

V okolí Milána jsou k dispozici tři letiště: Malpansa, Orio Al Serio a Linate. Největší z těchto tří letišť je letiště Malpansa, které je od Milána vzdálené zhruba 40 kilometrů. Malpansa je mezinárodní letiště, které má dva moderní terminály. Většina letů z Prahy míří právě na toto mezinárodní milánské letiště. Z letiště se do centra Milána dostanete autobusem, který jezdí každou půlhodinu. Cesta vám zabere přibližně čtyřicet minut a jízdenka stojí 11 euro.

Letiště Orio Al Serio leží od centra Milána 45 kilometrů. Na toto menší milánské letiště létá z Prahy letecká společnost Wizz Air a SmartWings, z Brna pak společnost Ryanair. Z letiště se pak do centra Milána opět dostanete autobusy, které poskytuje společnost Autostradale. Cesta do centra města vám zabere zhruba jednu hodinu.Poslední milánské letiště je Linate, které leží od Milána necelých osm kilometrů, ovšem z České Republiky sem nelétá žádná letecká společnost.

P5100002

Autobusy z letiště do centra jezdí pravidelně foto Černý tulipán

Milánské metro

Milánské metro je velmi spolehlivé a rychlé. U všech hlavních milánských památek je stanice metra velmi blízko, takže milánským metrem se opravdu vyplatí jezdit, neboť vám ušetří drahocenný čas. Milánské metro se skládá ze tří linek, které mají červenou, zelenou a žlutou barvu. Jednotlivé linky metra jsou barevně odlišené nejenom na schématických mapkách, ale stejné barvy mají i jednotlivé stanice a vagóny metra. Jednotlivé linky se protínají ve stanicích Duomo, Stazione Centrale, Lima a Cadorna. Lístky do metra zakoupíte v automatech nebo v novinových stáncích či v prodejnách na stanicích metra.

Tramvajová doprava

Tramvajová síť v Miláně je velmi hustá. Jedná se celkem o 150 kilometrů tratí, takže tramvají dojedete i do příměstských částí Milána.

P5110006

Tramvaje v Miláně foto Černý tulipán

Trolejbusy, autobusy a vlaky

V Miláně jezdí rovněž trolejbusy, které však uvidíte pouze v centru města. Městské a příměstské autobusy pak zajišťují dopravu především mimo centrum a na předměstích Milána. Pokud budete potřebovat jet až na okraj Milána, použijte příměstské vlaky, které jsou velmi rychlé a pohodlné.