Itálie

Pinacoteca Ambrosiana

led 21 2014

Pinacoteca Ambrosiana je druhou nejvýznamnější milánskou obrazárnou, která byla založena už v roce 1618. V obrazárně visí díla od takových mistrů jakým byli Botticelli, Caravaggio, Raphael, Leonardo da Vinci nebo Tizian.

Dějiny obrazárny

Obrazárna Pinacoteca Ambrosiana byla založena v roce 1618 kardinálem Federicem Boromejským. Společně s obrazárnou zde byla také založena Biblioteca Ambrosiana. Obě instituce měly být významných kulturním projektem, který přitáhne do Milána nadějné umělce, literáty a vědce.

Skvělá obrazárna

Pinacoteca Ambrosiana vlastní velmi cenné obrazy, které patří mezi nejznámější díla světového malířství. Jedná se především o vzácný obraz Botticelliho, který se jmenuje Madona s dítětem nebo Portrét hudebníka od Leonarda da Vinciho. Velmi cenná je rovněž Raffaelova studie pro fresku Athénská škola ve Vatikáně. Mezi další proslulé a známé obrazy galerie ještě zmiňme Košík ovoce od Caravaggia, Tři králové od Tiziana a

Odpočinek na cestě do Egypta od Bassana.

Kromě cenných obrazů zde najdete i některé další zajímavé věci. Za pozornost stojí například pramínek blond vlasů slavné a půvabné ženy Lukrécie Borgia nebo rukavice slavného francouzského generála Napoleona Bonaparte. V obrazárně je rovněž malá sbírka soch, které pocházejí především z renesanční doby.

P5120096

Pinacoteca Ambrosiana foto Černý tulipán

Biblioteca Ambrosiana

Knihovna Biblioteca Ambrosiana patří rovněž mezi uznávané světové instituce. Knihovna vlastní bohatý fond knih a rukopisů. V celé knihovně je na 400 000 knížek a 30 000 rukopisů. Mezi nejcennější díla v knihovně patří například rukopis Vergilia s poznámkami Petrarcovými nebo fragmenty Homérovy Iliady.

Praktické informace

Pinacoteca Ambrosiana se nachází na náměstí Piazza Pia XI. číslo 2. K obrazárně se nejrychleji dostanete milánským metrem, stačí, když vystoupíte na stanici metra Duomo nebo Cardusio. Obrazárna je otevřena od úterý do neděle od 10 hodiny ranní do 18 hodiny odpolední. Vstupné pro dospělého návštěvníka činí 15 euro, snížené vstupné je pak 10 euro. Při vstupu do galerie je možné si za jedno euro také zakoupit audioprůvodce. V obrazárně se též nachází sympatický obchůdek, kde si můžete zakoupit odbornou literaturu nebo reprodukce nejznámějších obrazů galerie.