Itálie

Zasklená galerie Viktora Emanuela II.

led 19 2014

Zasklená galerie Viktora Emanuela II. patří k nejkrásnějším místům v Miláně. Je to nádherné obchodní centrum, kde najdete především luxusní obchody, kavárny a restaurace. Galerie byla pojmenována po prvním králi nově sjednoceného Italského království.

Dějiny této nádherné obchodní pasáže

Zasklená obchodní pasáž byla navržena italským architektem Giuseppem Mengonim v roce 1861. Celé dílo v centru Milána bylo pak postaveno v letech 1865 až 1877. Tento architektonický skvost je luxusní nákupní centrum, které je zároveň jedním z nejznámějších symbolů Milána, který nesmí chybět na žádné pohlednici nebo fotografii tohoto světového města módy.

P5110015

Nádherná pasáž ve dne foto Černý tulipán

Nádherná architektura

Každý turista, který navštíví Milán, zde stráví hodně času, aby se důkladně pokochal krásou této nadčasové pasáže. Když se podíváme na celou obchodní pasáž seshora, tak zjistíme, že půdorys stavby je tvořen latinským křížem.

Do zastřešené galerie v jednom směru vstupují dvě uličky. Pokud celou pasáž projdete, dostanete se z náměstí Piazza del Duomo na náměstí Piazza delle Scala, kde stojí známé divadlo alla Scala. Vstup z náměstí Piazza del Duomo je impozantní, neboť je postaven v grandiózním stylu vysokých antických římských triumfálních oblouků.

 

Krásná kopule

Na délku měří pasáž rovných dvě stě metrů, příčné rameno pak měří sto metrů. Celá pasáž je velmi umně zastřešena velkou kostrou z ocelových nosníků. Skrze skleněné tabulky pak do celého objektu proudí denní světlo. Uprostřed celé pasáže je velká osmiúhelníková skleněná kopule, která je nesena ocelovými nosníky. Vrchol kopule se pohybuje ve výšce čtyřiceti metrů a je vrcholem celé stavby.

P5110022

Vstup do pasáže z náměstí Piazza delle Scala foto Černý tulipán

Všude jsou obchody a kavárny

Celá pasáž je poseta malými obchůdky a kavárnami. V celé pasáži najdete celou řadu krásných obchodů a obchůdků s luxusním zbožím. V přízemí jsou pak většinou příjemné restaurace a vyhlášené kavárny. Podél třetího patra jsou pak k vidění nádherné ocelové balkony, které jsou dokonalou ozdobou celé pasáže. Ve čtvrtém patře jsou luxusní byty a apartmány. Během dne je galerie osvětlena denním světlem, takže se zde nemusí svítit. Ve večerních hodinách se k osvětlení celé pasáže využívají petrolejové lampy, kterých je tady přesně šest set. Za pozornost stojí rovněž krásná podlaha, která je vyzdobená nádhernými mozaikami.