Itálie

Castello Sforzesco

led 16 2014

Castello Sforzesco je milánský monumentální zámek, který byl budován tehdejším vládnoucím rodem Sforzů od poloviny 15. století. Na budově zámku se mimo jiné podíleli takoví mistři jakým byli Leonardo da Vinci nebo Bramante.

Kde Castello Sforzesco najdete

Zámek Castello Sforzesco nelze v Miláně přehlédnout, protože již z dálky rozpoznáte jeho mohutné hradby, které spíše připomínají nedobytný městský hrad. Majestátní zámek stojí na milánském náměstí Piazza Castello, které najdete v severozápadní části města. Nejbližšími stanicemi metra jsou stanice Cadorna, Lanza a Cairoli. Vstupné do rozlehlého areálu zámku je zdarma, platí se pouze vstup do muzea.

Dějiny zámku

Dějiny stavby začínají od roku 1450, kdy se zámek začal budovat na příkaz milánského vládce Francesca I. Sforzy. Budovalo se na místě, kde v minulosti stával hrad rodu Visconti, který byl však roku 1447 zničen.

Na stavbě zámku se podílelo hned několik italských významných umělců. Bramante se kupříkladu podílel na výzdobě stěny Sala del Tesoro. Slavný Leonardo da Vinci pak pracoval na výzdobě interiérových dekorací.

Velká rekonstrukce zámku pak proběhla v letech 1833 až 1905. Další rekonstrukce pak byla uskutečněna po druhé světové válce, kdy byl zámek částečně poškozen.

P5110045

Mohutný Castello Sforzesco foto Černý tulipán

Zámek je sídlem několika muzeí

Velké prostory zámku jsou ideální k vystavování uměleckých a historických děl, takže v útrobách této budovy je hned několik muzeí. Sídlí zde například Museo d'Arte Antica nebo Museo della Preistoria. Z významných exponátů muzea je důležité zmínit nedokončenou sochu Pietà Rondanini, která je od Michelangela. Dále je na zámku k vidění sbírka vzácného nábytku a obrazy od malířů F.Lippiho, G.Belliniho a A.Mantegni. V Museo delle Preistoria pak uvidíte sbírku medailí, keramiky, mincí, hudebních nástrojů a cenných gobelínů.

Krásný park

Kolem zámku se rozkládá nádherný park, který je upraven ve stylu anglické zahrady. V parku je mnoho krásně upravených květinových záhonů, takže je častým místem odpočinku obyvatel Milána. Na ploše 47 hektarů stojí rovněž novoklasicistní aréna a vyhlídková věž, která měří 109 metrů. V areálu parku taktéž narazíte na neoklasicistní vítězný oblouk Arco della Pace, který byl postaven v letech 1807 až 1838.