Itálie

Milánský dóm

led 04 2014

Milánský dóm je hlavním turistickým magnetem Milána, neboť se jedná o největší gotickou stavbu na území Itálie. Stavba je dlouhá 157 metrů a nejvyšší věž kostela měří 108,5 metrů.

Gotická perla

Milánský dóm je nejenom největší gotickou stavbou Itálie, ale troufnu si tvrdit, že je také jednou z nejkrásnějších gotických staveb Apeninského poloostrova. Jedná se o sakrální stavbu, která nadchne každého, kdo chvíli u této kolosální stavby z bílého mramoru stojí. Již přední stana chrámu je monumentální, protože při vstupu do kostela uvidíte pět portálů s krásnými bronzovými dveřmi. Gotická perla se může pochlubit velkým množstvím věží a soch. Věží na kostele je celkem 135, soch pak neuvěřitelných 2245.

P5110011

Nádherný milánský dóm foto Černý tulipán

Krátké dějiny stavby

Milánský dóm stojí na náměstí Piazza Duomo již od 14. století. Celá stavba se začala stavět už v roce 1386. Podnět k této stavbě dal Giana Galeazzo Visconti, což byl tehdejší vládce Milána. Nikdo však v té době netušil, že stavba bude trvat až do roku 1887, kdy bylo celé dílo definitivně dokončeno.

Popis dómu

Exteriéru dómu dominuje mariánská věž se sochou Madony, kterou vyrobil v roce 1774 sochař Giuseppe Bini. Pozlacená socha Madony se svatozáří a kopím u ruky měří 4,16 metrů. Zajímavosti dómu je, že střecha kostela je přístupná veřejnosti, takže za mírný poplatek se můžete procházet po této střeše a obdivovat gotické sochy a věžičky z ptačí perspektivy. Ze střešního ochozu chrámu je rovněž skvělý výhled na celé město.
Interiér dómu je rovněž grandiózní a zajímavý. Vnitřek kostela se člení na pět podélných a tři příčné lodě. Velmi cenný je chór z 16. století, který je vykládaný dřevem. Pod presbytářem se nachází krypta, kde je umístěn hrob svatého Karla Boromejského, což byl místní arcibiskup. Za pozornost stojí taktéž barevná okna, která zobrazují biblické motivy. Nejstarší barevné okno pochází z roku 1470 až 1475.

P5110008

Milánský dóm foto Černý tulipán

Praktické informace

Milánský dóm je přístupný veřejnosti zdarma. Platí se pouze vstup do Baptistéria a na střechu kostela. V letních měsících je střecha kostela přístupná od 9 hodiny ranní do 18:30 odpolední. Vstupné na terasu chrámu je dvojí. Pokud se svezete moderním výtahem, zaplatíte 12 euro, pokud půjdete po schodech pěšky, bude vás to stát 7 euro. Děti platí poloviční vstupné. Vstupné do Baptistéria stojí 6 euro.