Itálie

Nejkrásnější obrazy v Miláně

pro 03 2013

Nejcennější a nejkrásnější obrazy v Miláně najdete ve slavné Pinakotéce di Brera, kde jsou k vidění nejkrásnější umělecké sbírky v Miláně. V této nádherné galerii najdete zejména italské renesanční a barokní umění.

Krátké dějiny obrazárny

Oficiálním názvem galerie v italštině je Pinacoteca di Brera. Galerie vznikla za vlády francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte jako „dvojče" pařížského Louvru. Historické jádro sbírko tvoří mistrovská renesanční díla, která pocházejí z Lombardii a Benátska.

P5130111

Milánská obrazárna foto Černý tulipán

Nejcennější díla Pinakotéky di Brera

Mezi nejstarší díla obrazárny patří staré italské oltářní obrazy. Jsou to kupříkladu díla Ambrogia Lorenzettiho a Giovanniho de Milana, kteří malovali ve 14. století. Z 15. století pak milánská obrazárna vlastní cenný polychtych z Valle Romity, což je velký deskový obraz od italského malíře Gentile de Fabriana.

Hlavním jádrem sbírky jsou však díla předních italských renesančních malířů. K vidění jsou zde obrazy od takových mistrů jakým byli Giovanni Bellini, Andrea Mantegna, Piero della Francesco, Raffael, Francesco del Cossa, Vincenzo Foppa, Donato Bramante a další.
Vedle renesančních mistrů uvidíte v galerii ještě obrazy barokních malířů. Z barokních mistrů jsou zde zastoupeny díla od Antona Raphaela Mengse, Pietra Longiho, Canaletta, Antona van Dycka a Pietera Paula Rubense.

Nejpůsobivější obraz

Pravděpodobně nejpůsobivějším obrazem v galerii je velmi sugestivní obraz od Andrea Mantegny, který se jmenuje Oplakávání mrtvého Krista. Tento přední italský renesanční malíř namaloval tento obraz kolem roku 1506. Jedná se o obraz, který byl namalován temperovými barvami na plátno. Centrem obrazu je mrtvý Kristus, který je oplakáván jeho matkou Marií, Máři Magdalénou a učedníkem Janem. Velmi strohý a realistický výjev ukazuje ležícího Krista, který byl již sňat z kříže. Kristovo tělo je již umyté, ovšem nese ještě zřetelný stopy po ukřižování. Obraz byl namalován ve zkrácené perspektivě, takže z technického hlediska se jedná o mistrovské dílo.

Praktické informace

Pinacoteca di Brera je otevřena každý den od 8,30 do 19,15 hodin. Vstupné pro dospělého návštěvníka činí 10 euro, snížené vstupné je pak 7 euro. Galerie se nachází na ulici Via Brera, číslo 28.