Itálie

La Scala v Miláně

lis 16 2013

Milánské operní divadlo La Scala se nachází na náměstí Piazza della Scala, které je kousíček od hlavního milánského náměstí, kde stojí impozantní katedrála Duomo. Operní divadlo La Scala má pověst nejlepšího operního divadla na světě. V tomto prestižním divadle by jistě chtěla účinkovat každá operní pěvkyně nebo pěvec. Návštěva La Scaly je rovněž snem každého, kdo se vášnivě zajímá o operu.

Dějiny La Scaly

Budova La Scaly byla slavnostně otevřena třetího srpna roku 1778. Během slavnostního otevření se hrála Salieriho Odhalená Evropa. Jméno opery je podle italské šlechtičny, která se jmenovala Regina della Scala. Na místě opery stál v minulosti římskokatolický kostel Santa Maria della Scala. Po zbourání tohoto kostela zde stálo divadlo Regio Ducale, které však roku 1776 lehlo popelem.

Budova La Scaly prošla několikrát renovací. První rekonstrukce opery byla provedena v roce 1838. Další opravy přišly po druhé světové válce, neboť roku 1943 byla La Scala částečně poškozena. Poslední velké opravy původní neoklasicistní budovy proběhly v letech 2001 až 2004. Rozsáhlá rekonstrukce přišla na šedesát miliónů eur.

P5110018

La Scala foto Černý tulipán

Zvláštnosti La Scaly

La Scala je zvláštní především svým emotivním a temperamentním publikem, které velmi hlasitě dává najevo spokojenost či nelibost s úrovní předváděné opery. Známá je kupříkladu příhoda z roku 2006, kdy během opery Aida vypískalo náročné publikum hlavního tenora v polovině představení, takže tento nešťastný tenor musel být velmi spěšně nahrazen jiným pěvcem, aby bylo milánské publikum spokojeno. Stěny prestižního divadla La Scaly byly však také svědkem mnoha úspěšných představení, kdy milánské publikum tleskalo blahem. La Scala byla kupříkladu svědkem světových premiér děl skladatelů Verdiho, Rossiniho, Pucciniho a mnohých dalších hudebních velikánů. Do hlediště La Scaly se vejde 2015 sedících diváků.

P5110020

La Scala foto Černý tulipán

Museo Teatrale alla Scala

Kdo nechce navštívit některou z mnoha celosvětově známých oper, může si interiér La Scaly v klidu prohlédnout s průvodcem mimo hlavní představení. V rámci prohlídky La Scaly je rovněž možné navštívit muzeum, které mapuje bohaté dějiny tohoto operního divadla. Muzeum je přístupné ze vstupního sálu divadla.