Itálie

Fotbalový stadion San Siro

lis 04 2013

San Siro je fotbalový chrám, který se nachází v italském Miláně. Tento nádherný fotbalový stánek je domovem fotbalových týmů Interu a AC Milán.

Svatý Siro

V italštině San znamená Svatý, takže San Siro je prostě Svatý Siro. Fotbal a náboženství mají k sobě v Itálii velmi blízko. Název světce pochází od městské čtvrti, ve které byl tento stadión v roce 1926 postaven. V této městské čtvrti se pak nachází kostel, který se jmenuje San Siro. San Siro tedy není pouze křesťanským kostelem, ale také fotbalovým chrámem, kde jsou dokonce dvě svatyně, což jsou fotbalové branky, bez kterých se kopaná prostě nedá hrát. Když už jsme u těch názvů, dlužno dodat, že od roku 1979 dostal tento stadión oficiální název Stadio Giuseppe Meazza. Giuseppe Meazza nebyl již žádným světcem, ale skvělým fotbalistou Interu Milán, který zde hrával ve dvacátých a třicátých let minulého století.

P5120063

San Siro foto Černý tulipán 

Krátké dějiny stadionu

Stadion San Siro byl postaven v roce 1926 na popud prezidenta AC Milán, který byl v tehdejší době pan Piero Pirelli. Hlavním architektem fotbalového stadionu byl pak Ulisse Stacchini. Stadion byl postaven za třináct a půl měsíců a stál 3,5 miliard italských lir. Z pohledu československého fotbalu je potřeba zmínit, že v roce 1927 se zde odehrál mezistátní zápas mezí Itálii a Československem, který skončil plichtou 2:2.

Nejdůležitější přestavba

Stadión San Siro byl několikrát modernizován, ovšem nejdůležitější přestavba proběhla v roce 1990, kdy se San Siro připravovalo na fotbalové zápasy mistrovství světa v kopané. V současné době je stadion San Siro jedním z největších evropských fotbalových stadionů. Poslední patro tribun kupříkladu podpírá jedenáct kruhovitých venkovních věží, přičemž čtyři největší věže jsou umístěné v rozích stadiónu. Ve věžích se pak nacházejí schodiště, které diváky vedou do zastřešených tribun. Celkový počet sedadel je 85 700.

P5120067

San Siro foto Černý tulipán

Jak se k stadionu San Siro dostanete

Stadion San Siro se nachází mimo centrum Milána, takže musíte použít milánské metro číslo jedna a vystoupit na stanici metra Lotto. Od stanice metra Lotto je to pak zhruba patnáct minut pěšky. San Siro je přístupný veřejnosti každý den mimo den zápasu od 10 do 17 hodiny. V rámci prohlídky s průvodcem po celém stadionu je k dispozici také zajímavé muzeum obou milánských týmů.