Itálie

Divadlo La Fenice v Benátkách

říj 24 2013

Milovníci divadla a prken, která znamenají svět, už o tomhle divadle určitě slyšeli. Je totiž jedním z nejslavnějších v Evropě a zažilo už mnoho premiér oper. Jmenuje se La Fenice a nachází se v Benátkách. Pojďme si ho v článku představit.

La Fenice znamená v češtině fénix, název tedy symbolizuje bájného ptáka, který vstává z popela. Stejně jako tato mytologická bytost i divadlo muselo povstat z popela poté, co předchozí budova shořela, a druhou spolek ztratil kvůli právním komplikacím. Navíc samotné divadlo La Fenice dvakrát vyhořelo a dvakrát bylo postaveno znovu.

La Fenice

Překrásný interiér divadla - autor: Bruno Severini - commons.wikimedia.org

V roce 1774 vyhořelo divadlo San Benedetto, nejslavnější operní divadlo v Benátkách a v roce 1790 se začalo stavět další – řeč je právě o La Fenice. O dva roky později bylo otevřeno a hrála se opera Giovanniho Paisella. Na počátku 19. století si divadlo začalo získávat velmi dobrou pověst v Evropě a povědomí o něm se šířilo. Hrály se v něm ty nejslavnější opery. Pak však udeřil první požár v roce 1836 a divadlo muselo být znovu postaveno, více než rok nebylo v provozu. Jeho slávě to však příliš neuškodilo. Roku 1844 se s divadlem spojil slavný skladatel Guiseppe Verdi. Jeho opery Emani, Attila, Rigoletto, La Traviata a další měly obrovský úspěch.

Během první světové války bylo La Fenice zavřeno, ale po válce znovu obnovilo svou slávu. Opět se tu hrály nejznámější opery slavných osobností, například Stravinského. V roce 1996 však divadlo opět vyhořelo vinou dvou elektrikářů.

Rekonstrukce tentokrát musela počkat až do roku 2001 a nebyla vůbec levná. Fénix však znovu vstal z popela a divadlo bylo znovu postaveno ve stylu z 19. století – architekt Aldo Rossi založil svůj návrh na původních fotografiích. V roce 2003 se konalo slavnostní znovuotevření s koncertem Beethovenovy, Wagnerovy a Stravinského hudby.

La Fenice dnes patří k vyhledávaným architektonickým skvostům v Benátkách. Můžete v něm zhlédnout nějaký koncert či operu nebo jen obdivovat jeho klasickou krásu a bohatou historii.