Itálie

Caffé Florian v Benátkách

říj 13 2013

Zvláště milovníci kávy a zákusků, kteří hledají nevšední zážitek, ocení benátskou kavárnu Florian. Nachází se v samém srdci města na vodě na náměstí svatého Marca a svou unikátní atmosférou vás přenese o několik století zpět.

Caffé Florian bylo založeno v roce 1720 a je dnes nejstarší kavárnou, která je stále v provozu (hned za ní je například Antico Caffé Greco v Římě, které vzniklo v roce 1760). Káva se začala v Benátkách prodávat v roce 1638, Benátčané se o ní poprvé dozvěděli od Turků v 16. století. Kavárny se otevíraly po celém městě a Florian byla jednou z nich. Nejdříve měla k dispozici jen dva prostě zařízené pokoje a jmenovala se Kavárna u Vítězných Benátek, ale později získala své současné jméno po původním majiteli Florianu Francesconim.

Caffé Florian

Jeden z salónků, v kterém si můžete dát kávu. - autor: Hajotthu - commons.wikimedia.org

Atraktivní okolí lákalo mnohé zákazníky, mezi nimiž byly i slavné osobnosti jako Casanova (Florian totiž byl jedinou kavárnou, do které směly ženy), Geothe, Lord Byron, Marcel Proust nebo Charles Dickens. Brzy se kavárna začala zvětšovat, protože prosperovala. V následujících letech měnila majitele, ale stále zůstávala v rodině svého zakladatele.

V polovině 19. století došlo k restaurování a interiéry získaly svou dnešní vznešenou podobu. Zákazník jako by se ocitl někde na zámku. Na stropech jsou malby slavných Benátčanů, výjevy ze světa umění, Dálného Východu či obrazy reprezentující čtyři roční období. V současnosti se můžete usadit v jednom ze čtyř původních salonků – Senátním, Čínském, Orientálním či Významných mužů. Pátý byl přidán na počátku 20. století, jmenuje se Salon Svobody a je ozdobený ručně malovanými zrcadly.

Kavárna je dnes velmi populární díky své jedinečné atmosféře minulosti a je neustále nabitá hosty. Její úspěch umožnil majitelům zkusit štěstí i jinde, a tak na Caffé Florian narazíte i ve Florencii či Londýně.