Itálie

La Spezia - nenápadný italský klenot

srp 21 2013

Na severu Itálie se nachází malé italské městečko La Spezia, které je takovým nenápadným klenotem. Pojďme si o něm říct něco více.

O La Spezia se říká, že je to jedno z nekrásnějších měst v regionu Liguria na severu Itálie. Nachází se jen kousek od hranice s Toskánskem a leží podél pobřeží v blízkosti vnitrozemské pahorkatiny. Díky své poloze, která městečko velmi znevýhodňovala, co se týkalo útoků z moře a dalších nájezdů nepřátel, si La Spezia vytvořila jeden z nejvybavenějších arzenálů námořního vojska. Přístav tak získal na důležitosti a stal se významným bodem ve Středozemním moři. La Spezie je městečko sice malé, ale má podstatný historický význam. Bylo založeno Římany, největšího rozmachu se dočkalo až ve středověku. Zejména díky námořnímu vojenství se městečko neustále rozrůstalo až do dnešní podoby.

La Spezia

Panorama města La Spezia - autor: William Domenichini - commons.wikimedia. org

Kromě toho, že je La Spezia oblíbeným letoviskem s krásnými slunnými plážemi a turistickým vyžitím, nabízí také památky a zajímavá místa, která mohou být dobrým tipem na výlet. Ačkoli má La Spezia dlouhou historii, obdivovat tu můžete především novodobé stavby pocházející z 20. století. Patří mezi ně například katedrála Cristo Re dei Secoli na náměstí Piazza Europa, která byla postavena poté, co se město stalo sídlem místní diecéze, nebo budova námořní zbrojnice. Narazíte tu ale také na starší památky – ze 17. století pochází svatyně Madonna dell'Olmo nebo pevnost San Giorgio, jejíž část je však dokonce starší a byla postavena ve 14. století.

Pokud do La Spezie zavítáte třetí týden v březnu, budete si moci užít tradiční folklorní slavnosti, které jsou v této oblasti velmi oblíbené. Festival začíná přibližně 19. března a trvá tři dny. Italové ho pořádají na počest patrona města svatého Josefa. La Spezia se promění v jeden velký trh, na kterém můžete ochutnat místní výrobky či vína nebo si prohlédnout umělecké předměty a další zboží.