Itálie

Šikmá věž v Pise

srp 17 2013

V tomto článku si řekneme něco o nejznámější nepodařené budově na světě. Ne vždycky se všechno podaří, šikmá věž v Pise je ale důkazem, že i tak není vše ztraceno. Právě její handicap ji proslavil natolik, že k ní každoročně míří sta tisíce turistů.

Šikmá věž neboli Torre pendente, jak ji nazývají Italové, se nachází na Piazza dei Miracoli (příhodné Náměstí zázraků) v italském městě Pisa. Oválná stavba měří 56 metrů, je postavena z kvádrů bílého mramoru a na svém místě stojí už od 12. století. Základní kámen byl položen v roce 1174, dokončena byla ale až ve 14. století, protože její stavbu pronásledovaly neustále nějaké problémy, které nakonec vedly k tomu, že věž nestojí rovně ale našikmo. V současnosti má sedm pater a nahoru vede téměř tři sta schodů.

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise na Náměstí zázraků - autor: Dudva - commons.wikimedia.org

Jak tedy došlo k naklonění věže? Poté, co se postavilo třetí patro, stavba se musela přerušit. Patro totiž neuneslo celou stavbu a došlo k propadům. Tehdy se věž naklonilo o pět centimetrů. O několik let později se se stavbou pokračovalo a stavěla se další patra. V roce 1248 dosahovala věž výšky 48 metrů, nepřestala se však naklánět. Ve 14. století, kdy byla dokončena, činil její náklon na stranu až 1,43 metrů. Stavitelé už dávno rezignovali na původní plán (věž v Pise se totiž měla stát největší zvonicí tehdejší doby) a věž dokončili symbolickým zavěšením zvonů.

Ačkoli bylo naklánění věže změnou těžiště alespoň trochu zpomaleno, v roce 1990 se musela šikmá věž pro veřejnost uzavřít. Aby se stavba nakonec nezřítila, začaly záchranné práce, které ji měly ukotvit. Speciálními postupy se základy věže zpevnily a náklon se postupně zmenšil na přibližně tři metry. V roce 2001 mohla být věž znovu otevřena.

Pokud se chystáte šikmou věž navštívit, počítejte s velkou frontou na lístek, zvláště v období největšího turistického ruchu, tedy od dubna do září. Tehdy je věž otevřena nejdéle – od 8 do 23 hodin denně. Vstupné vás přijde na 15 euro.