Itálie

Murano - sklářský ostrov v Benátské laguně

čen 21 2013

Ostrovy Murano a Burano jsou méně známými sestřičkami Benátek, zato nejsou o nic méně nádherné. O Buranu už byla řeč v jednom z předchozích článků, nyní si tedy pojďme říct něco více o Muranu.

Murano je stejně jako Benátky jeden velký ostrov, který sestává ze spousty malých pospojovaných mosty. Dostanete se na něj benátským „taxi" – vaporettem, což je loď převážející turisty z jednoho ostrova na druhý. Stejně jako Burano, které proslulo nádhernými a tradičními krajkami, i Murano má své odvětví, ve kterém to dotáhlo k absolutnímu vrcholu – sklářství.

ostrov Murano

Ostrov Murano připomíná Benátky - autor: Honza Beran - commons.wikimedia.org

Ve středověku se všechny sklárny nacházely především v Benátkách, ale kvůli nebezpečí požáru se rozhodlo, že se přemístí právě na nedaleký ostrov Murano. Skláři zde žili v obytných čtvrtích a nemohli ostrov opustit, aby někdo z nich neporušil zákaz a nevyzradil tajemství benátského skla někomu nepovolanému. Pokud by k tomu došlo, skláři hrozila smrt, často také i celé jeho rodině. Povolání skláře tedy nebylo žádný med.

Proslulé muranské sklo na vás na ostrově vykukuje z každého rohu. Najdete tu velké muzeum, ve kterém se můžete o tradiční výrobě skla dozvědět víc, spoustu malých obchůdků, kde si nějaké to sklo lze zakoupit, a to ve formě suvenýrů, bižuterie, figurek, plastik, pohárů i talířků všech možných tvarů i barev. Ve středu ostrova jsou mnohé sklárny pojaté jako umělecké galerie a ateliéry, je též možné zahlédnout skláře v akci, protože mnohá vaporetta mají s místními dohodu. Je to fascinující zážitek, zvlášť v době, kdy většinu lidské manuální práce nahrazují stroje. Není se pak čemu divit, když v obchodě zahlédnete cenovky. Muranské sklo je opravdu mistrovským kouskem, za který si dost připlatíte.

Máte-li při prohlídce Benátek chvíli času a zajímá vás muranské sklo, pak je ostrov Murano tím pravým k výletu. Kromě sklářství a všudypřítomných galerií a obchůdků se sklem tu toho ale moc k vidění není.