Itálie

Burano - barevný ostrov v Benátské laguně

kvě 24 2013

Benátky jsou skvostem Itálie, v jejich blízkosti se ale nachází i jiná místa, která stojí za to navštívit. Ostrov Burano je rozhodně jedním z nich. Je totiž stejně tak jedinečný a neopakovatelný jako samotné proslulé město na vodě.

Burano je ostrov v Benátské laguně, nebo spíše souhrn ostrůvků, které jsou pospojovány mosty. Dostanete se na něj takzvanými vaporetti, což jsou benátské taxíky v podobě člunů. Nejbližším ostrovem je Mazzorbo, které je s Buranem spojené mostem. Cesta sem trvá z Benátek asi čtyřicet minut, což sice není málo, nebudete jí však litovat. Burano je nádherné místo, které má hodně co nabídnout. Stejně jako v Benátkách tu nenatrefíte na skoro žádné zelené plochy, ostrov je z většiny zastavěn domky. Burano není velké, hustota obyvatelstva je tu proto vysoká. Žije tu okolo dvou tisíc osmi set obyvatel.

Burano

Typické domky v Buranu - autor: Jalil Arfaoui - commons.wikimedia.org

Burano si každého získá především svou atmosférou a jedinečným vzhledem. Říká se, že je to ostrov umělců, malířů, filozofů, studentů a básníků. Není divu, jeho magie prostě inspiruje a vyzývá k tvorbě. Je plné typických domků, které hrají všemi pestrými barvami a vytvářejí tak z Burana radostnou podívanou. Zajímavostí je, že pokud si obyvatelé chtějí nabarvit dům, musí nejdříve požádat o svolení a schválení dané barvy u místní vlády. Pestrobarevnost tu berou opravdu vážně.

Kromě architektury je Burano proslavené svými kvalitními a nesmírně drahými krajkami. Krajkářstvím se živí ženy žijící na ostrově a veškerá výroba probíhá výlučně manuálně. Na Buranu je spoustu obchůdků, kde si tuto prvotřídní práci můžete pořídit. Místní krajkářská škola vytváří nejlepší krajky na světě, a proto se nevyděste, až uvidíte cenu. Jako návštěvníci také máte možnost sledovat výrobu krajek na vlastní oči.