Itálie

Koloseum v Římě - centrum starověké zábavy

kvě 20 2013

Řím je nádherné město, v kterém se to nové a moderní mísí s tím starým a tradičním. Památky, na které tu natrefíte, mnohdy sahají tisíce let zpátky. Koloseum je právě takovou stavbou, a nejen proto je jednou z těch nejznámějších a turisticky nejvyhledávanějších v Římě.

Koloseum se nachází v centru italského hlavního města na adrese Piazza del Colosseo 1. Nechybí v žádném z programů cestovních kanceláří, protože je považováno za symbol města. Stavba započala v roce 72 našeho letopočtu pro císaře Flaviovské dynastie, svůj dnešní název ale dostalo až v 8. století. Po dokončení stavby, na které se podílelo více než dvacet tisíc otroků, se slavilo po celých sto dní.

Koloseum v Římě

Římské koloseum dnes - autor: Fczarnowski - commons.wikimedia.org

Dnes už každý ví, že Koloseum po dlouhá léta sloužilo k pobavení římského lidu i panovníků. Konaly se zde gladiátorské hry, námořní bitvy (aréna se totiž dala zaplavit vodou) a souboje otroků se zvířaty. Organizace takovýchto akcí byla velmi náročná, a to nejen z hlediska financí. Zajímavostí je, že hry se mohly uskutečnit jen díky štědrému sponzorovi, což byl většinou sám císař. Kvůli hrám byly do Říma přivezeny stovky zvířat z různých koutů světa, v aréně tedy mohli diváci spatřit dosud neznámé druhy jako žirafy, aligátory, nosorožce, hrochy, pantery, pštrosy a mnoho dalších exotických druhů.

V poledne se v Koloseu často konaly popravy uprchlých otroků a těch, kteří se nějak provinili proti zákonu. Ty byly prokládány komickými a atletickými čísly, jež měly sloužit k pobavení diváků. Vrcholem dne ale byly gladiátorské zápasy. Gladiátoři byli zajatci, otroci či zločinci, kteří prošli drsným výcvikem v jedné z gladiátorských škol. Zde se naučili bojovat s různými zbraněmi, mimo jiné s trojzubcem, mečem, oštěpem či dýkou. Z každého souboje vzešel vítěz a poražený, čili ten, který přežil, a ten, který zemřel.

Zajímavý náhled do způsobu zábavy ve starověku, nemyslíte?