Itálie

Skvosty Benátek VI.

kvě 10 2013

V šestém díle o skvostech Benátek si představíme některé nádherné benátské paláce, které se honosně tyčí kolem benátských kanálů. Nejkrásnější paláce může vidět na Canal Grande, což je největší a nejkrásnější vodní ulice v Benátkách.


Ca´ d´Oro
Naše první zastávka bude u benátského paláce Ca´ d´Oro, který byl postaven v roce 1420. Tento nádherný gotický palác je nádhernou ukázkou tehdejší moci benátských obchodníků. Ca´ d´Oro nebo-li česky Zlatý dům má krásnou mramorovou kružbu. Úchvatné jsou především lodžie s arkádami, které zůstaly nedotčeny a jsou pěkným příkladem umění benátských kameníků 15. století. Palác Ca´ d´Oro patří od roku 1927 státu a v současné době je v útrobách krásného paláce Galerie Franchetti, která nabízí sympatickou malou expozici středověkého sochařství a malířství. Galerie zaujímá pouze dvě patra, ve kterých je několik malých pokojů a jeden velký sál zvaný „portego".

benátky

Canal Grande foto Černý tulipán

Ca´ Foscari
Dalším palácem, který si popíšeme, je gotický dům Ca´ Foscari. Název Foscari je odvozen od majitele domu, kterým byl dlouho vládnoucí benátský dóže Francesko Foscari. Dům je opět krásnou ukázkou gotické architektury. Na domě jsou především krásná sdružená okna s vlysem z istrijského vápence, což byl v Benátkách velmi populární stavební materiál. Dům se nachází v ohybu Velkého kanálu, takže z domu je překrásný výhled na fantastickou vodní ulici Canal Grande. V současné době sídli v tomto paláci část benátské univerzity.

Ca´ Rezzonico
Třetí naší zastávkou je okázalý palác Ca´ Rezzonico, který je rovněž otevřen široké veřejnosti, neboť v budově sídlí Muzeum Benátek 18. století. Palác Ca´ Rezzonico má zejména přepychový interiér. V hlavních sálech paláce jsou totiž nástropní fresky slavného malíře Tiepola. Četné sály taktéž zdobí nádherné lustry z benátského skla. K vidění je též dobový vyřezávaný nábytek, který několikrát prošel důkladnou renovací.

Palazzo Pisani-Moretta
Poslední naší zastávkou bude palác Palazzo Pisani-Moretta, který je znám tím, že se zde během benátského karnevalu odehrává pompézní maškarní bál. Celá akce je velmi noblesní, neboť hosté tohoto bálu se ke gotickému průčelí paláce Palazzo Pisani-Moretta sjíždějí na gondolách. Atmosféra bálu připomíná staré aristokratické časy, kde sem přijížděli například ruský car nebo manželka francouzského císaře Napoleona. Interiér paláce je nadto vyzdoben barokními malbami Guarana a Tiepola.

Pátý díl seriálu najdete zde