Itálie

Skvosty Benátek IV.

kvě 06 2013

V čtvrtém díle o skvostech Benátek si představíme nejprestižnější benátskou obrazárnu, která se jmenuje Galerie dell' Academia.


Co v benátské obrazárně uvidíte?
Hlavní benátská obrazárna má ve svých útrobách mistrovská díla především slavných benátských malířů. Obrazárna vznikla už v roce 1750, kdy byla založena jako akademie umění. Hlavním magnetem sbírky jsou obrazy od benátských malířů vrcholné a pozdní renesance.

teplice n.bečvou 095

Benátskou galerii najdete ve čtvrti Dorsoduro foto Černý tulipán


Odkud je většina obrazů v benátské obrazárně?
Od 14 do 16. století jsou největšími mecenáši malířského umění církevní představitelé a bohaté kláštery. Většina obrazů v tehdejší době byla tedy namalovány pro benátské kostely a kláštery. Většina nejlepších děl v benátské obrazárně tedy pochází z benátských chrámů. Většina mistrovských děl byla sem převezena z chrámů a klášterů za císaře Napoleona v roce 1807.


Které obrazy v benátské obrazárně uvidíte?
Hned po vstupu do slavné obrazárny vás jistě ve vstupním sále nadchne překrásný zlacený strop, který vás dostatečně namlsá na další sály, které jsou nabité nádherným malířským uměním. Jeden z nejpěknějších obrazů galerie je mistrné dílo Paola Venezia, které se jmenuje Korunovace Panny Marie. Díky tomuto šikovnému malíři se benátští umělci začali více a intenzivněji zajímat o malířství.
Od druhého sálu spatříte mistrovská díla italské renesance. Velmi zajímavý je především čtvrtý a pátý sál, kde najdete dva významné obrazy od italského malíře Giorgioneho, jedná se o obrazy Bouře a Stařena. V těchto dvou sálech můžete rovněž zhlédnout Madonu s dítětem a světci od Belliniho a Svatého Jeronýma od Piera della Francesca.
V šestém až devátém sále visí obrazy pozdně renesančních mistrů. Za pozornost stojí hlavně sál číslo deset, kde je velké plátno od Veroneseho, které znázorňuje Hostinu v domě Léviho. Dále jsou zde také k vidění obrazy Jacopa Tintoretta a slavný obraz Pietá, jehož autorem je benátský malířský velikán Tizian.
Ve dvanáctém až devatenáctém sále jsou obrazy, které znázorňují každodenní život v Benátkách. V sále číslo dvacet jsou pak obrazy, které se věnují tématu Příběhy svatého kříže.


Praktické informace
Galerie dell' Academia je otevřena každý den od 8.15 do 19.15 hodin. Pouze v pondělí je zavírací doba ve 14 hodin. Lístek do obrazárny stojí pro dospělého návštěvníka devět euro. Děti do osmnácti let mají vstup zdarma, sníženého vstupné je pak šest euro.

Třetí díl seriálu najdete zde

Pátý díl seriálu nejdete zde