Itálie

Skvosty Benátek III.

kvě 03 2013

V třetím díle o skvostech Benátek si představíme krásný most Rialto, který je nejznámějším mostem, který překlenuje Canal Grande.


Dějiny mostu
Ponte di Rialto je jednoobloukový most, který byl postaven z krásného bílého istrijského mramoru. Ostrov Istrie se nachází v dnešním Chorvatsku. Při pohledu do dějin tohoto mostu zjistíme, že mramorový most měl hned několik dřevených předchůdců. Prvním mostem, který tady stál, byl pontonový most z 12. století. Po pontonovém mostě pak benátští stavitelé zde postavili zvedací dřevěný most. Pod tímto mostem tehdy mohly proplouvat nejenom gondoly, ale také i plachetnice. Kdy chtěl pod tímto mostem proplout, musel však zaplatit mýtné. Nejčastější mincí, kterou se platilo, byla mince Quartaloro, takže dřevěný zvedací most se jmenoval Quartaloro.

rialto 001

Most Rialto foto Černý tulipán

 

Dřevěný most byl však velmi náročný a nákladný na údržbu. Most se také několikrát pod náporem lidí zhroutil. Největší tragedie se stala v roce 1444, kdy velký dav na dřevěném mostě přihlížel velkému svatebnímu průvodu markraběnky z Ferrary. Most však velkou tíhu lidí nevydržel a zhroutil se. Bylo tedy potřeba postavit zcela nový most, který bude maximálně bezpečný. O stavbě nového mostu se rozhodlo na začátku 16. století a roku 1524 byly hotovy první plány. Samotná realizace stavby však začala až za dlouhých šedesát let. Most byl nakonec dokončen v roce 1591 a jeho autorem byl italský architekt Antonio da Ponde.

Popis mostu
Most Rialto byl postaven v renesančním slohu. Jedná se o kamenný most, který je z velké části zastřešen. Na mostě se nachází velké množství obchůdků. Většina těchto malých obchůdků a krámků nabízí suvenýry. Na čelních stranách mostu uvidíte sochy městských patronů Benátek, Marka a Teodora. Z technických informací ještě zmiňme, že most je na délku dlouhý 48 metrů, na šířku pak má 22 metrů.

Praktické informace
Most Rialto se nachází ve čtvrti San Marco a překlenuje Canal Grande v místě, kde je velké množství nejznámější benátských pamětihodnosti. Navíc je most Rialto jeden z nejfotografovanějších míst celých Benátek, takže počítejte s tím, že zde v jakoukoliv denní hodinu uvidíte velké davy turistů. Nejméně lidí bude na tomto mostě pravděpodobně v brzkých ranních hodinách, takže pokud budete chtít mít pěkné fotky, navštivte tento nádherný most brzy ráno.

Druhý díl seriálu najdete zde

Čtvrtý díl seriálu najdete zde