Itálie

Překrásný most Ponte Vecchio

kvě 02 2013

Florentský most Ponte Vecchio patří k nejkrásnějším mostům světa. Tento nezaměnitelný symbol krásné a romantické Florencie byl postaven na nejužším místě řeky Arno a slouží zdejším lidem již od 14. století.

 

Krátké dějiny mostu
Ponte Vecchio, což v češtině znamená „Starý most", je opravdu velmi starý. Už v dobách Etrusků zde existoval brod přes řeku Arnu. V římských dobách tudy také vedla velmi důležitá a významná obchodní cesta Via Cassia. Nynější most byl však postaven až v 14. století, přesněji roku 1345. Stavitelé slavného mostu byli italští architekti Neri di Fioravanti a Taddeo Gaddi. V 15. a 16. století zde sídlili především řezníci a koželuzi. Kvůli nesnesitelnému zápachu však tito drobní podnikatelé museli most Ponte Vecchio opustit, aby ho nahradili stříbrotepci a zlatníci. Tito obchodníci zde nakonec vydrželi, neboť klenotnické obchůdky jsou na tomto mostě dodnes.

Ponte Vecchio odolal i německé okupaci
Most Ponte Vecchio měl několikrát namále. Most totiž několikrát odolával silným povodním. Při poslední velké povodni v roce 1966 most přečkal jenom proto, že se kolem Florencie osvědčila skvělá protipovodňová opatření, která dokonce v minulosti navrhl sám velký Leonardo da Vinci.
Most však přečkal nejenom přírodní katastrofy, ale i katastrofy politické. Během druhé světové války se most zázračným způsobem zachránil. Odstupující německá armáda zlikvidovala všechny florentské mosty, most Ponte Vecchio však přečkal.

Ponte Vecchio v současnosti
Most Ponte Vecchio je v současné době obsypán klenotnickými krámky. Při procházce tímto mostem si zvláště všimněte bustu, která stojí uprostřed mostu. Jedná se o busty nejslavnějšího zlatníka ve Florenci, který zde žil v letech 1500 až 1571. Byl to známý florentský zlatník Benvenuta Celiny a jeho sochu zde vztyčili v roce 1900. Další zvláštnosti mostu Ponte Vecchio je kašna s pitnou vodou a takzvaná Vasario chodba, což je zastřešená chodba, která zde byla zbudována v 16. století. Krámky a malé domky zlatníků pocházejí též ze 16. století.

Tipy pro fotografy
Most Ponte Vecchio je ideální památkou pro fotografování, neboť je nádherný z každé strany. Nejpěknější fotky však uděláte, když se se svým fotoaparátem postavíte na most Ponte Santa Trinitá nebo na terasu florentského hotelu Lungarno. Úžasné fotky rovněž uděláte z Uffizi nebo z Piazzale Michelangelo.