Itálie

Skvosty Benátek II.

dub 26 2013

V druhém díle o skvostech Benátek si představíme další nádherný kostel, který se jmenuje Santa Maria delle Salute. Tato barokní budova stojí v Benátkách již od roku 1687.


Představení kostela
Katolický kostel Santa Maria delle Salute je dalším nádherným skvostem úžasných Benátek. Tento křesťanský svatostánek byl postaven v druhé polovině 17. století. Architektem této skvělé stavby byl teprve třiatřicetiletý Baldassare Longhena, který tento kostel postavil jako dík za konec hrůzostrašné epidemie z let 1629 až 1630. Z každého detailu stavby číší opravdová radost, že morová hrozba už pominula.


Kostel s velkou bílou kopulí působí velmi elegantně a hravě. Jeho nezaměnitelný vzhled je vděčným objektem fotografů a filmařů. Originálně působí především velké šnekové voluty se sochami. Těmto zakrouceným závitům se zde také lidově říká „velké uši". Sochy rovněž uvidíte na ve výklencích na fasádě kostela. Většina těchto soch představují starozákonní proroky a evangelisty. Všechny sochy jsou vytesané z bílého kamene.

P1010024

Kostel Santa Maria delle Salute foto Černý tulipán


Vnitřek kostela
Interiér kostela zdobí zejména pět mistrovských děl velkého benátského malíře Tiziana. Všechna Tizianova díla se do chrámu Santa Maria delle Salute dostala z kláštera Santo Spirito in Isola, který byl zrušen. Z pěti Tizianových děl zmiňme jeden zajímavý obraz, který znázorňuje Obětování Izáka. Tento starozákonní příběh namaloval Tizian v letech 1542 až 1544. Jedná se olej na plátně, jehož rozměry jsou 328x282 centimetrů. Mistrovské na tomto obraze je hlavně zobrazení dramatického momentu, kdy Abraham chtěl obětovat svého vlastního syna Izáka, ale anděl s vlajícím rouchem mu v tom zabraňuje. Zvládnutí extremních perspektiv činí z tohoto díla mistrovský kousek.


Vedle Tizianových obrazů visí v kostele také obrazy od slavného malíře Tintorettiho. Jeho obraz Svatba v Káni Galilejské visí například na zdi naproti vchodu.


Za pozornost rovněž stojí hlavní oltář, který je vyzdoben krásným sousoším „Panna Marie vyhání mor" z roku 1670. Socha po levici Panny Marie symbolizuje Benátky, postava po pravici pak vyhání zhoubný mor.


Praktické informace
Kostel Santa Maria delle Salute ústí u Velkého kanálu, takže tuto stavba nelze nepřehlédnout. V letních měsících jsou zde pořádány koncerty a literární čtení. Významným dnem pro tento kostel je 21. listopad, kdy tento chrám je cílem mnohých poutníků z celé Itálie. Tento podzimní den je věnovaný Madoně Zdraví (Madona della Salute).

První díl seriálu najdete zde

Třetí díl seriálu najdete zde