Itálie

Palazzo Vecchio

dub 22 2013

Palazzo Vecchio je další nepřehlédnutelnou stavbou Florencie, neboť její mohutná zvonice se pne do výšky 95 metrů. Palazzo Vecchio najdete na náměstí Piazza delle Signoria a je v současnosti sídlem městské správy.

Dějiny stavby

Palazzo Vecchio je mohutná budova, která spíše připomíná středověký hrad než palác. V době svého vzniku, tedy začátkem 14. století, se však podobné stavby na území Itálie stavěly. Palác nechal postavit Arnoldo di Cambio jako sídlo florentské městské správy. V průběhu dějin měl palác mnohé majitele a nájemníky, nicméně většinou sloužil městské správě. Velkou výjimkou bylo 19. století. V letech 1848 až 1849 a 1859 až 1860 byl totiž mohutný palác sídlem dočasné italské vlády a později i ministerstva vnitra. Od roku 1872 však opět slouží městské správě.

P1010016

Palazzo Vecchio foto Černý tulipán

Zajímavosti paláce

V útrobách mohutného paláce je několik zajímavých věcí. Za pozornost stojí například Sál pěti set, který byl okázale vyzdoben manýristickým italským malířem Giorge Vasarim. V prvním patře paláce je pak několik pozoruhodných pracoven, kde například pracovali i někteří medicejští vládci.

V druhém poschodí jsou k vidění nádherné a bohatě zdobené pokoje manželky Cosima I, Eleanory di Toledo. Největším skvostem je však nádherné Donattelovo sousoší Judita a Holofernes, které se nachází v Liliovém sále. Jedná se o sochu, která byla vyrobena v roce 1457 a zobrazuje biblickou hrdinku, která se chystá useknout hlavu nepřátelskému vojevůdci.

Michelangelův podpis

Na zdech paláce se rovněž nachází Michelangelův skromný podpis. Ve zdi poblíž galerie Uffizi uvidíte malou figurku, který prý vytesal sám slavný Michelangelo. Jednalo se o malou sošku, kterou slavný sochař vytesal s rukama za zády.

Palazzo Vecchio je otevřené pro turisty

V současné době můžete Palazzo Vecchio navštívit. Vstupné pro dospělého činí 6,50 euro, snížené vstupné je pak 4,50 euro. Prohlídka paláce trvá asi hodinu a patnáct minut. V rámci prohlídky uvidíte většinu místností, včetně krásného Liliového sálu, kde je také umístěno sousoší Judita a Holofernes. Zvláště pěkná místnost je audienční sál, který má bohatě vyřezávaný strop. Při prohlídce paláce je několikrát možnost podívat se z okna na historické jádro Florencie. Z řady místností je nádherný výhled na město, ovšem nejkrásnější výhled na město je z věže paláce.