Itálie

Nahý David

dub 07 2013

Nahý David není název žádného hoolywoodského trháků nebo skandální titulek bulvárního plátku, ale tip na návštěvu florentské Akademie umění, kde se nachází nejslavnější socha všech dějin, Michelangelův David.

Akademie Umění

Florentská Akademie umění aneb Galleria Dell´ Accademia se nachází na ulici Via Ricasoli 60. Slavnou Akademii umění založil roku 1784 Pietro Leopoldo I. Akademie umění měla nahradit dřívější slavnou medicejskou Akademii z roku 1561. V budově Akademie umění je celá řada nádherných soch a artefaktů, přesto hlavním lákadlem Akademie je slavná socha Michelangela, která je vysoká přes čtyři metry a zobrazuje izraelského krále Davida zcela bez oblečení.

Nahý David

Sochu nahého Davida vytvořil Michelangelo Buonarotti v letech 1501-1504. Socha izraelského krále byla vytvořena na objednávku florentské Signorie a měla symbolizovat svobodu nové florentské republiky. Původně stála mramorová socha před Pallazzo Vecchio na náměstí Piazza delle Signoria, ovšem na konci 19. století byla přesunuta do Akademie umění. Před Pallazzo Vecchio byla pak umístěna replika této sochy, která tam stojí dodnes.

a 001

Sochu Davida si můžete odvézt jako suvenýr foto Černý tulipán

Restaurace sochy

Nádherná socha nahého Davida si v nedávně době prošla rozsáhlou restaurací. V minulosti byla socha již jednou restaurovaná a to v 19. století, kdy mramorová socha byla očištěna kyselinou. V roce 2003 se rozpoutala ohnivá diskuze, zda nahý David potřebuje opravit či nikoliv. Nakonec zvítězil názor, že socha Davida potřebuje náležitou očistu. Otázkou bylo, zda se mramorová socha obrousí nebo pouze důkladně očistí vodou. Zvítězila nakonec šetrnější druhá metoda, takže v roce 2004 byl David řádně a náležitě vyčištěn.

a 002

Sochu Davida se můžete odvézt jako suvenýr foto Černý tulipán

Technické informace

Na závěr ještě připojme pár technických informací o této slavné soše. Impozantní socha byla vytvořena z bílého mramoru. Migelangelo však vytesal sochu z velkého kusu mramoru, který by již pokažen jiným sochařem. Celková váha sochy je 18 tun a s podstavcem měří 517 centimetrů. Bez podstavce je výška sochy 410 centimetrů. Michelangelo obdržel za své dílo 900 dukátů, což byla na tehdejší dobu velmi slušná částka. Pro srovnání dodejme, že takovou sumu nevydělal ani neméně slavný Leonardo da Vinci za celý svůj profesní život.

Na sochu nahého Davida se můžete podívat do budovy Akademie od úterka do neděle. Otevřeno je od 8.15 do 18.50 hodin a vstupné činí pro dospělého návštěvníka 6,50 euro.